Nasza strona utrzymuje się dzięki reklamom. Prosimy o wyłączenie AdBlocka dla naszej domeny.
W wydrążonym pniu drzewa, pod podłogą, w trudno dostępnych jaskiniach czy w grobach na cmentarzu znajdowały się kryjówki, w których znajdowali schronienie Żydzi w czasie II wojny światowej. Wystawa, która już od 4 sierpnia zostanie pokazana w szczecińskiej TRAFO Trafostacji Sztuki, poświęcona będzie tej "architekturze przetrwania". To projekt Natalii Romik zatytułowany „Kryjówki. Architektura przetrwania”, który zyskał ogromny rozgłos zarówno w Polsce, jak i za granicą. Tę wystawę trzeba obejrzeć!
Ekspozycja jest artystycznym hołdem dla kryjówek budowanych i użytkowanych przez Żydów w czasie Holokaustu. Do 17 lipca br. była prezentowana w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki.
- Zaprezentowane na wystawie kryjówki prześladowanej ludności żydowskiej powstały w czasie II wojny światowej. Stanowią świadectwo determinacji, odwagi i kreatywności użytkowników, którzy musieli zabezpieczyć podstawowe potrzeby związane z podtrzymywaniem życia - czasem przez wiele lat — z wykorzystaniem minimalnych środków, bez możliwości radykalnej zmiany dostępnej im przestrzeni. Kryjówki często tworzone były ad hoc, z potrzeby chwili, w miejscach do tego pierwotnie nieprzystosowanych - informuje Anna Konopka, specjalista ds. promocji w TRAFO Trafostacji Sztuki. - W salach wystawowych TRAFO zaprezentowane zostaną lustrzane odlewy dziewięciu kryjówek z terenów Polski i dzisiejszej Ukrainy. Formom rzeźbiarskim będzie towarzyszyć wystawa prezentująca efekty interdyscyplinarnych badań wspieranych przez zespół antropolożek, historyczek, archeologów i miejskich odkrywców.
Kuratorami wystawy są: Stanisław Ruksza i Kuba Szreder, a współorganizowana jest ona przez TRAFO Trafostację Sztuki w Szczecinie oraz Zachętę — Narodową Galerię Sztuki.
(MON)