Niedawno oglądałam film, w którym Zbigniew Zamachowski debiutował – „Wielka majówka”. Pamiętacie? Kilkunastoletni Rysiek ucieka z domu. Wkrótce głodny, bez pieniędzy włamuje się do pewnej willi, by pod nieobecność właścicieli skorzystać z ich spiżarni. W lodówce obok żywności znajduje plastikową torbę pełną banknotów. Jedzie zatem do Warszawy, gdzie spotyka kilka lat starszego Julka, drobnego hochsztaplera przedstawiającego się jako urlopowany marynarz, który – wcale niebezinteresownie – postanawia dopomóc uciekinierowi w załatwieniu noclegu. No i się zaczyna… Już ta pierwsza rola pokazała, jakim znakomitym artystą jest Zamachowski. A miał wtedy zaledwie dwadzieścia lat.
Ten wybitny aktor, piosenkarz, kompozytor muzyki do etiud filmowych oraz autor muzyki i tekstów piosenek, Zbigniew Zamachowski, wystąpi 10 lipca o godz. 21 na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Artysta wystąpi z programem, który przygotował z okazji 40-lecia działalności artystycznej. Podczas koncertu usłyszymy autorskie piosenki, które Zbigniew Zamachowski włączył do swojego repertuaru, m.in. :„Credo”, „W małym miasteczku” oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców takich jak: Agnieszka Osiecka, Jaromir Nohawica, Bułat Okudżawa, Jerzy Wasowski, Stanisław Staszewski czy Sting. Nie zabraknie także przeboju „Kobiety jak te kwiaty” („Kobiety jak te kwiaty kto żonaty ten wie/Powąchać tak dotykać nie/Minęła pora godowa/Teraz tylko boli głowa/Kobiety jak te kwiaty nie podniecaj się/Powąchać tak dotykać nie/Gdy przyjdzie wiosna/Przyjmij ten cios na klatę”) znanego z plebiscytu radiowej „Trójki”, a pochodzącego z przedstawienia „Zamach na MoCarta”, a także „Już czas na sen”, „Luz i zapał” czy „Za dzień mój ślub”.
Zbigniewowi Zamachowskiemu na scenie zamkowej towarzyszyć będzie pianista, kompozytor i aranżer Roman Hudaszek. Bilety na występ w cenie 80 i 70 złotych (ulgowy) dostępne są na: bilety.zamek.szczecin.pl oraz w kasie zamku (wejście A, piętro I). Kasa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10 -18.
Artysta urodził się w Brzezinach koło Łodzi 17 lipca 1961 roku. Jest honorowym mieszkańcem Brzezin. Ma swoją gwiazdę przed Szkołą Podstawową nr 2 w Brzezinach oraz w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Na jego oficjalnej stronie internetowej czytamy: „Już w dzieciństwie tworzył różne melodie, wykorzystując do grania wszystko, co miał pod ręką. W szkole podstawowej zaczął pisać piosenki. Podczas nauki w szkole średniej jeździł na lokalne i ogólnopolskie festiwale, gdzie nagradzano jego autorskie teksty i kompozycje. Jest absolwentem liceum ekonomicznego i szkoły muzycznej, w 1985 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFiT w Łodzi. W filmie występował jednak już wcześniej. Od początku związany był z estradą – w czasie studiów występował z poznańskim kabaretem TEY. W 1980 roku swoją autorską piosenką zdobył II nagrodę na festiwalu w Opolu, wielokrotnie brał udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wykonywał piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Grzegorza Turnaua, a także swoje własne kompozycje do tekstów autorskich. W 1989 roku zagrał w muzycznym przedstawieniu Magdy Umer i Jeremiego Przybory «Zimy żal», zaś w 1993 roku występował w Teatrze Rampa z popularnym spektaklem muzycznym «Big Zbig Show». Na wielkim ekranie zadebiutował w 1981 roku w «Wielkiej majówce» Krzysztofa Rogulskiego, gdzie wystąpił jako amator we wspaniałej roli Ryśka. Po tym filmie Zbigniew Zamachowski zdecydował, że będzie zdawał do szkoły filmowej. Grał między innymi w filmach Kazimierza Kutza («Pułkownik Kwiatkowski», «Zawrócony», «Sława i chwała»), Krzysztofa Kieślowskiego («Dekalog 10», «Trzy kolory: Biały») oraz Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hassa, Jacka Bromskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego. Jest laureatem licznych nagród, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Aktor obecnie pracuje w Teatrze Narodowym oraz znajduje czas na działalność pedagogiczną – jest wykładowcą piosenki aktorskiej w warszawskiej Akademii Teatralnej. Od kwietnia 2008 roku jest członkiem Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. W życiu prywatnym, w wolnym czasie, grywa w piłkę nożną, tenisa lub golfa”.
(MON)