Wystawa prac Witka Orskiego - pt. "White Balance", artysty wizualnego i fotografa, otworzy MUSIC.DESIGN.FORM Festival w szczecińskiej filharmonii - w środę (23 września) o godzinie 19. Będzie to jednocześnie inauguracja działalności Galerii Poziom 4 w nowej odsłonie - przy współpracy z TRAFO Trafostacją Sztuki w Szczecinie oraz z Akademią Sztuki w Szczecinie. Bezpłatne zaproszenia już można odbierać w kasie filharmonii.
Wspomniana wystawa dotyczy znanej wszystkim szczecinianom ekspozycji w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego.
- Projekt stanowić będzie namysł nad eksponowanym nieopodal w Muzeum Narodowym pejzażowi afrykańskiej wioski. Prezentowane fotografie będą dokumentacją przedmiotów z historycznej szczecińskiej „kolekcji afrykańskiej”, podzielonej obecnie pomiędzy Muzeum Narodowe w Szczecinie i Muzeum Etnograficzne w Warszawie - opowiada rzeczniczka filharmonii, Katarzyna Plater-Zyberk. - Historycznie formułowane w okresie PRL postulaty uniwersalistyczne, internacjonalistyczne i humanistyczne zostaną skonfrontowane ze współczesną refleksją postkolonialną. Każe ona odczytywać rozsiane po Europie kolekcje artefaktów z Afryki jako symbole bezwzględnej dominacji kulturowej białego człowieka. Stosowane w cyfrowej fotografii tytułowe pojęcie balansu bieli zostanie potraktowane jako metafora dekonstrukcji "równowagi" i "porządku" zaprowadzanych od wieków wobec kultur afrykańskich przez kolonizatorów. Jednocześnie, sposób ekspozycji zdjęć i ich, specjalnie przygotowane, barwne oświetlenie odniosą się bezpośrednio do wizualnego balansu bieli. Ukazana zostanie niejednoznaczność i uznaniowość tego, co zwykliśmy interpretować jako białe i nie-białe. Trudno o lepszy kontekst dla takiego projektu niż biały pejzaż wnętrz Galerii Poziom 4. w filharmonii w Szczecinie.
Tematem głównym trzeciej edycji MDF Festivalu, który zakończy się 27 września, będą dźwiękowe pejzaże – soundscapes.
- Do tematu, rozpatrywanego dziś szeroko w kontekście akustycznym, środowiskowym czy architektonicznym, podejdziemy od strony muzycznej, ale i w wymiarze pozamuzycznym. Trzy koncerty, transmitowane także online, przeniosą uczestników do świata dźwięków inspirowanych przyrodą - informuje rzeczniczka filharmonii. - Przedpremierowo zabrzmi projekt muzyczny Hani Rani i Dobrawy Czocher, zagra także orkiestra symfoniczna, a wisienką na torcie będzie koncert finałowy zespołu Echo Collective. Ciała i zmysły ożywi set didżejski Agnieszki Obszańskiej i Łukasza Dziedzica. Młodzież i dzieci podczas warsztatów zagłębią się w świat dźwięków. Nie zabraknie intrygującej instalacji online oraz oczywiście efektownej iluminacji budynku, która znów zmieni się w płótno intrygujące barwną wizualizacją.
(MON)