Niecodzienną akcję performatywną na Placu Solidarności w piątek, 10 marca przeprowadziła młodzież z Polski, Czech i Niemiec. To część międzynarodowego projektu Colors Revolt, w który zaangażowany jest szczeciński Pałac Młodzieży.
- Młodzież pokazuje swój młodzieńczy bunt poprzez ruch ciała i swoje wypowiedzi. Pokażą nam, przeciw czemu się buntują, co ich tak naprawdę martwi, co ich smuci i denerwuje we współczesnym świecie - mówiła Monika Wilczyńska, organizatorka wydarzenia.
Grupa młodych ludzi zaprezentowała ciekawy układ ruchów - gesty, figury i konfiguracje, które miały być wyrazem ich niezgody na to, co dzieje się wokół nich. Każdy z uczestników posługiwał się puszkami po sprayu i wykrzykiwał hasła - zjawiska, przeciw którym się buntują.
- Puszkami do sprayu będą malować w trzeciej części projektu, która odbędzie się w Pradze. Tutaj puszki po sprayu służą im jako efekty dźwiękowe - wyjaśnia Wilczyńska.
Piątkowy flash mob był częścią większego projektu, w który zaangażowana jest również młodzież z Niemiec i Czech. W styczniu młodzi ludzie odwiedzili Bawarię, gdzie wzięli między innymi udział w warsztatach graffiti. Drugi etap potrwa do 12 marca w Szczecinie. Ostatni odbędzie się w Pradze, w maju. Całość odbywa się pod nazwą Colors Revolt.
- Wszystko po to, aby w Pradze przekazać swój bunt kolorów - opowiada Monika Wilczyńska.
Młodzież prawdopodobnie zaprezentuje swój projekt przy ścianie Lennona. Udział w Colors Revolt to, jak mówią sami uczestnicy, możliwość nawiązania nowych kontaktów i zdobycia nowych doświadczeń.
- O tej akcji dowiedziałam się dzięki naszemu nauczycielowi. Kiedy powiedział o nowych możliwościach i szansie, jaką dostaniemy, o odkrywaniu siebie i wykonywaniu sztuki, postanowiłam wziąć udział w projekcie - mówi Hanna, uczennica z Polski.
Bardzo ważny jest element sprzeciwu. Jak mówią uczestnicy, chodzi nie tylko o takie zjawiska jak zmiany klimatu czy polityka, ale przede wszystkim o bunt przeciwko odosobnieniu.
- Z drugiej strony, jeśli mówimy o rebelii przeciwko zamknięciu się, mówimy też o rebelii przeciwko stereotypom. Ten projekt pozwala nam na otwarcie się na wielość kultur - dodaje uczestniczka.©℗
(aj)