Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Koncert muzyki polskiej w Ambasadzie RP w Nairobi

Data publikacji: 05 marca 2023 r. 07:33
Ostatnia aktualizacja: 06 marca 2023 r. 22:48
Koncert muzyki polskiej w Ambasadzie RP w Nairobi
Na zdjęciu: Alicja Pilarczyk, Jacek Bazan´ski, Dominik Wizjan, Sylwia Burnicka-Kalischewska, Aleksandra Łukszewicz-Alcaraz.  

W Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Nairobi odbył się niedawno koncert polskiej muzyki klasycznej. Wykładowcy szczecińskiej Akademii Sztuki dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, prof. AS - sopran, mgr Alicja Pilarczyk - skrzypce, mgr Dominik Wizjan przy fortepianie oraz dr hab. Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz, prof. AS, która wygłosiła słowo wiążące, otrzymali zaproszenie do udziału w wydarzeniu od kończącego misję dyplomatyczną w Kenii Ambasadora RP Jacka Bazańskiego.

Wśród zaproszonych gości znalazły się osoby pośrednio lub bezpośrednio związane z Polską, a także Polacy zamieszkujący w Kenii od kilkudziesięciu lat. Pieśni Fryderyka Chopina (Życzenie, Piosnka litewska, Poseł, Smutna rzeka, Gdzie lubi), Mazurek a-moll op. 17 nr 4, Andante Spianato i Wielki Polonez brillante Es-dur op. 22, pieśni Stanisława Moniuszki (Złota rybka, Pieśń wieczorna, Prząśniczka), Kaprys Polski Grażyny Bacewicz i Legenda op. 17 Henryka Wieniawskiego zdobyły serca publiczności, która gorąco oklaskiwała występujących, a po koncercie długo dziękowała artystom za wspaniałe przeżycia wywołane utworami.

- Warto wspomnieć, że Kenia jest krajem niezwykle umuzykalnionym, jednak muzyka klasyczna nie zajmuje w świadomości Kenijczyków miejsca porównywalnego ze standardem europejskim - przekazuje Sylwia Burnicka-Kalischewska. - Tym większą satysfakcję sprawiały artystom komplementy kenijskiej publiczności także po koncercie muzyki polskiej i europejskiej w Muzeum Narodowym w Nairobi tydzień wcześniej.

Podczas miesięcznego pobytu na Uniwersytecie Kenyatta w Nairobi wykładowcy szczecińskiej Akademii Sztuki prowadzili przede wszystkim kursy mistrzowskie ze studentami Departamentu Muzyki i Tańca oraz wykłady.

Koncert zrealizowano w ramach projektu TPAAE, który otrzymał dofinansowanie z programu Unii Europejskiej Horyzont 2020. Projekt jest współfinansowany z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (K)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pychota
2023-03-08 15:33:58
Prawo minister Gliński i Rau Jesteśmy z Was dumni. Szkoda, że transmisji - na żywo - z tak oczekiwanego koncertu ukochana TVPiS nie zorganizowała. Naprawdę to było coś wielkiego. Nawet Kurier do dostrzegł.
ggg
2023-03-06 22:32:25
gdzies sa zdjecia publicznosci tego wydarzenia ? na fb AS nie widać, tu tez nie.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA