Ikona polskiego kina i teatru zagości w Szczecinie w ramach „Spotkań teatralnych”. Widzowie Teatru Polskiego zobaczą aktorkę w wybitnych rolach scenicznych w trzech spektaklach. Na jeden z nich mamy dla Państwa dwa podwójne zaproszenia.
„Shirley Valentine”, „Biała bluzka” i „Zapiski z wygnania” to spektakle, które Krystyna Janda gra na co dzień w warszawskim Teatrze Polonia. W Teatrze Polskim aktorka zaprezentuje je w czterech terminach: „Shirley Valentine” – 24 i 25 kwietnia o godzinie 19 (Scena Włoska), „Biała bluzka” – 26 kwietnia o godzinie 19 (Scena Włoska), „Zapiski z wygnania” – 27 kwietnia o godzinie 16 i 19 (Scena Włoska).
„Shirley Valentine” jest historią kobiety, która kiedyś miała marzenia (chciała zostać stewardessą!), ale od lat wiedzie życie kury domowej i żony. Rozgoryczona beznadzieją wegetacji i domową krzątaniną – obowiązkiem codziennego oczekiwania z gotowym obiadem na powrót męża z pracy, wspomina młodość i popija wino.
Kolejny spektakl, czyli „Biała bluzka” to oparta na tekście Agnieszki Osieckiej historia o trudnej miłości do opozycjonisty. Historia kobiety niemogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków, godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się „kultowy”, był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.
Natomiast „Zapiski z wygnania” to osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami z Polski. Spektakl jest oparty na książce, jednak zobaczymy w nim o wiele więcej: projekcje wideo z tamtego czasu, fragmenty kronik, cytaty z ważnych przemówień partyjnych oficjeli, a Krystyna Janda wykona kilka znanych piosenek. Przeniesiemy się do czasu wydarzeń Marca ’68, kiedy to kilkanaście tysięcy polskich Żydów zostało przymuszonych przez ówczesne władze PRL do emigracji. Upokorzenie, jakiego wówczas doświadczyli, było przejmujące.
(aj)
Dla czytelników „Kuriera”mamy dwa podwójne zaproszenia na spektakl „Zapiski z wygnania”. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS na numer 7248 z hasłem: kurier.janda Na SMS-y czekamy tylko dzisiaj (środa, 24.04). Zaproszenie otrzyma osoba, która najszybciej przyśle SMS-a tuż po godz. 12. Koszt SMS-a – 2,46 zł z VAT.