Czwartek, 21 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

„Kupalnocka” i inne kurpiowskie obyczaje na szczecińskiej Różance [GALERIA]

Data publikacji: 23 czerwca 2024 r. 13:45
Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca 2024 r. 19:23
„Kupalnocka” i inne kurpiowskie obyczaje na szczecińskiej Różance
Fot. Dariusz Gorajski  

Odwiedzający w niedzielne południe Różany Ogród Sztuki mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w niezwykłej inscenizacji muzycznej.

Na scenie odbywało się widowisko obrzędowe oparte na folklorze tanecznym, muzycznym i słownym regionu Kurpi Zielonych. Oprócz określenia regionu jest to również nazwa grupy etnograficznej ludności polskiej, zamieszkującej teren Puszczy Zielonej na Mazowszu.

Chętni mogli wziąć udział w warsztatach obrzędowych, tanecznych i plastycznych. Była też wspólna zabawa taneczna w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Krąg” – Pracownia Tradycji Polskiej i Pracowni Tańca Etnicznego, Pracownia Muzyki Etnicznej z Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie.

Charakterystycznymi elementami kultury materialnej są stroje, hafty, ozdoby bursztynowe, kurpiowskie chaty, zdobienia w drewnie i rzeźby, wycinanki, kwiaty z krepiny oraz ozdobne palmy na Niedzielę Palmową. Elementy folkloru, w tym gwara kurpiowska, zachowały się do dziś.

W późniejszych godzinach (17-20) odbędzie się Różankowa Potańcówka. Impreza cieszy się olbrzymią popularnością i gromadzi wielu miłośników tańca. Potańcówka ma swoich stałych fanów, którzy przyjeżdżają z różnych rejonów miasta, bywa, że również z tych odleglejszych. ©℗

K. Żurawski

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA