Uczniowie i nauczyciele województwa zachodniopomorskiego odebrali nagrody i wyróżnienia w konkursach związanych z twórczością i życiem Stanisława Moniuszki. Gala podsumowująca wydarzenia związane z 200-leciem tego wybitnego polskiego kompozytora odbyła się w środę w Sali Koncertowej Akademii Sztuki, która rozbrzmiewała jego muzyką.
Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Stanisława Moniuszki. Z tej z okazji dzięki współpracy Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Akademii Sztuki w Szczecinie odbywały się warsztaty dla nauczycieli „Śladami Stanisława Moniuszki”, konkurs dla nauczycieli na scenariusz lekcji inspirowanych życiem i twórczością kompozytora oraz konkursy dla dzieci. Uczniowie w wieku wczesnoszkolnym wykonywali prace plastyczne na temat dzieciństwa późniejszego twórcy "Halki", a uczniowie starszych klas szkół podstawowych malowali jego muzykę, czyli robili przekład intersemiotyczny. Był także konkurs wiedzowy Nie tylko Prząśniczka, czyli co wiesz o Moniuszce oraz przegląd współczesnych interpretacji muzycznych utworów Moniuszki.
Uczniowie, którzy brali udział w tych inicjatywach, przyznali, że dzięki nim lepiej poznali osobę i muzykę Stanisława Moniuszki. Nauczyciele zaś stwierdzili, że takie wydarzenia korzystnie wpływają na rozwój zainteresowań uczniów, ich wyobraźnię i twórczą aktywność. To także forma kształtowania wrażliwości artystycznej dzieci, które w przyszłości staną się świadomym odbiorcami kultury. Podczas gali podsumowującej te wydarzenia o operach Stanisława Moniuszki opowiadał Mirosław Kosiński, znany solista szczecińskiej opery. Prelekcji towarzyszył pokazem strojów.
Wręczenie nagród laureatom konkursów wzbogaciły występy artystyczne chórów i zespołów dziecięcych oraz solistów - studentów AS, wykonujących utwory Moniuszki. Chór dziecięcy Voci Veloci zaśpiewał „Prząśniczkę”, Aleksandra Śliwowska wykonała arię Hrabiny, a Marcin Scech arię Kazimierza z opery „Hrabina”, Wokalny Zespół Operowy zaśpiewał pieśń Chóru Dziewcząt z opery „Straszny dwór”, Aleksandra Śliwowska wykonała pieśń „Łza”, Grzegorz Pelutis pieśń „Dziad i baba”, a Kapela z kraju nad Wisłą i uczniowie SP 1 w Choszcznie m.in. utwory: "Groźna dziewczyna" i "Prząśniczka".©℗
(el)
Fot. Dariusz Gorajski