Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Muzeum Narodowe w listopadzie. Medale dla opozycji, debata, wystawy

Data publikacji: 07 listopada 2023 r. 12:21
Ostatnia aktualizacja: 07 listopada 2023 r. 12:37
Muzeum Narodowe w listopadzie. Medale dla opozycji, debata, wystawy
Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza na obchody Święta Niepodległości, debatę o tożsamości Pomorza i wykład o idei śmierci w Meksyku. Fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie  

Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowało szereg wydarzeń związanych ze Świętem Niepodległości i upamiętnieniem opozycji antykomunistycznej. W nadchodzących dniach nie zabraknie też spotkań skupionych wokół pytania o lokalną tożsamość. 

We wtorek 7 listopada o godzinie 17 w Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się wręczenie medali pamiątkowych dla uczestników strajków w sierpniu 1988 roku, działaczy podziemia związanych z prasą podziemną, m.in. czasopismem "Obraz". Imienne medale to inicjatywa Jana Tarnowskiego, członka Duszpasterstwa Akademickiego, szczecińskiego działacza opozycji przedsierpniowej, współpracownika Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, członka Zarządu Regionu NSZZ „S” Pomorza Zachodniego, współzałożyciela stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. Medale wręczone zostaną osobom dotychczas nieuhonorowanym przez państwo polskie. Środki na wykonanie medali pochodzą ze sprzedaży grafik patriotycznych wykonanych przez Jana Tarnowskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 

Dzień później, w środę 8 listopada, również w "Przełomach" zaplanowano wernisaż wystawy "Finał stulecia - depozyty pamięci". Zakończy ona ogólnopolskie pięcioletnie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawę będzie można zwiedzać do 15 stycznia 2024 r. Zaprezentowane zostaną na niej pamiątki związane z Dniem Niepodległości i epoką międzywojnia, która zaczęła się po Wielkiej Wojnie. To wyjątkowe obiekty znajdujące się w zbiorach szczecińskich kolekcjonerów: Tomasza Glińskiego, Zuzanny Gonery, Cezarego Jankowskiego i Andrzeja Winczy, a także w kolekcji Centrum Dialogu Przełomy. Odwiedzający zobaczą symbole walk o niepodległość, np. broń białą używaną w Legionach, wyposażenie wojskowe, orzełki oraz obiekty związane z najważniejszymi postaciami epoki, z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Będą szable kawaleryjskie, a także kopie munduru Józefa Piłsudskiego ze słynną maciejówką, kilka przedmiotów z czasów zaborów np. kopie wojskowych nakryć głowy trzech armii zaborczych. Nie zabraknie eksponatów cywilnych, m.in. pięknej sukni z końca lat 30., biżuterii, zdjęć rodzinnych. 

W czwartek 9 listopada o godzinie 19 w MNS-CDP rozpocznie się debata „Tożsamość Pomorza Zachodniego i jego mieszkańców” z udziałem socjologów z  Uniwersytetu Szczecińskiego. Zaprezentują wyniki najnowszych badań sondażowych, zrealizowanych na reprezentatywnej próbie mieszkańców naszego województwa. W dyskusji udział wezmą: dr Robert Bartłomiejski, dr Włodzimierz Durka, dr Sebastian Kołodziejczak, dr Remigiusz Szauer i dr Albert Terelak. Spotkanie poprowadzi dr hab. Maciej Kowalewski.

Natomiast w sobotę 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, muzeum zaprasza do gmachu przy Wałach Chrobrego i Centrum Dialogu Przełomy w godzinach od 10 do 16. Pozostałe filie będą nieczynne. W Przełomach od godziny 10 planowane jest zwiedzanie wystaw, następnie warsztaty rodzinne (godz. 11), wspólne śpiewanie hymnu (godz. 12. O godzinie 12.05 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dziewczęcego zespołu „Polka”. O godzinie 13 zaplanowano rodzinne oprowadzanie po wystawie stałej. Dla najmłodszych przewidziano również malowanie twarzy w barwach narodowych. Goście otrzymają też kokardy narodowe i krówki patriotyczne.

W gmachu muzeum przy Wałach Chrobrego o godzinie 16 odbędzie się wykład dr Marty Skwirowskiej pt.: „O idei śmierci w Meksyku. Día de Muertos i James Bond". Towarzyszy on wystawie "Radość życia. Sztuka ludowa Meksyku z kolekcji Stanisława Kasprzyka”. Wstęp kosztuje 5 zł. 

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Miś II
2023-11-08 05:54:39
Im mniej żyjących b.opozycjonistów - tym więcej wręczanych medali .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA