Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Muzyczna inauguracja Sacrum Non Profanum [GALERIA]

Data publikacji: 19 sierpnia 2017 r. 13:18
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
Muzyczna inauguracja Sacrum Non Profanum
 

Wykonaniem przejmującej „Uwertury tragicznej” Andrzeja Panufnika rozpoczął się w piątek wieczorem w Filharmonii Szczecińskiej pierwszy koncert XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum.

Orkiestrę Filharmonii Lwowskiej poprowadził prof. Bohdan Boguszewski, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu, który w tym roku poświęcony jest właśnie twórczości Andrzeja Panufnika (1914-1991), jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich i europejskich XX wieku. Od 1954 r. był na emigracji, mieszkał w Londynie, a jego twórczość do końca lat 70. była w Polsce objęta zapisem cenzorskim. W 1991 r. królowa Elżbieta II przyznała mu brytyjski tytuł szlachecki.

W maju tego roku festiwal Sacrum Non Profanum po raz pierwszy gościł na Ukrainie. Teraz z rewizytą przyjechali do Szczecina lwowscy filharmonicy. W pierwszej części wczorajszego koncertu prof. Bohdan Boguszewski poprowadził jeszcze Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Solistą wieczoru był Sławomir Wilk, któremu muzycy ze Lwowa towarzyszyli.

Nadzwyczaj ciekawie zaprezentowali się też w drugiej części koncertu, którą prowadził ich szef, Volodymir Syvokhip. Spontaniczny entuzjazm festiwalowej publiczności wywołali wykonaniem dwóch nieznanych w Polsce utworów kompozytorów ukraińskich – poematu symfonicznego „Grażyna” Borysa Lyatoshynskiego, inspirowanego poematem Adama Mickiewicza, i „Karpackim koncertem” Myroslava Skoryka. Filharmoników ze Lwowa chciałby się w Szczecinie usłyszeń ponownie.

Taka okazja będzie już w poniedziałek. Wystąpią bowiem w kolejnym koncercie festiwalu, tym razem w szczecińskiej katedrze św. Jakuba (godz. 20). Pod batutą prof. Bohdana Boguszewskiego zagrają III Symfonię Andrzeja Panufnika, mającą tytuł „Sinfonia sacra”, jedno z najważniejszych dzieł kompozytora. Utworami organowymi Augusta Freyera, Mieczysława Surzyńskiego i Mariana Sawy koncert dopełni Bogdan Narloch. W niedzielę ten sam koncert zostanie zaprezentowany w Berlinie, w Herz-Jesu-Kirche (Fehrbelliner Str. 99).

W sobotę (godz. 18) szczecińskie kino Pionier zaprasza na projekcję filmu „Tata zza żelaznej kurtyny” (reż.: Krzysztof Rzączyński), będącego relacją Jeremy’ego Panufnika z wędrówki śladami ojca.

W niedzielę (godz. 12) ks. abp metropolita Andrzej Dzięga odprawi w katedrze św. Jakuba mszę św. w intencji festiwalu.

Gościem honorowym tegorocznego Sacrum Non Profanum jest lady Camilla Panufnik, żona kompozytora. W Zamku Książąt Pomorskich czynna jest wystawa intrygujących czarno-białych zdjęć jej autorstwa, prezentujących Andrzeja Panufnika jako artystę i ojca rodziny.  

(b.t.)

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA