W ubiegłym tygodniu Szczecin stał się, na kilka dni, folkową stolicą Polski. W tutejszej filharmonii muzycy i grajkowie z całego kraju wzięli udział w Turnieju Muzyków Prawdziwych, ogólnopolskim konkursie, w którym artyści rywalizowali w pięciu kategoriach: soliści wokaliści, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze, kapele oraz pary taneczne. Nasza redakcja objęła patronatem prasowym to wydarzenie, które zakończyło się w niedzielny (4 września) wieczór.
Tegoroczna edycja turnieju dedykowana była językom regionalnym, a także tym, którymi posługują się mniejszości zamieszkujące nasz kraj oraz ukłon w stronę naszych wschodnich sąsiadów. Podobnie jak w latach ubiegłych, w turnieju zmierzyli się zarówno ci wykonawcy, którym muzyka ludowa towarzyszy od urodzenia i którzy kontynuują tradycje swojego regionu, jak i ci, którzy świadomie poszukują w muzyce tradycyjnej własnej indywidualnej drogi artystycznej. Co ważne, w konkursie nie ma podziału na muzyków profesjonalnych i muzyków amatorów.
Jak mówiła na niedzielnym finale turnieju przewodnicząca jury - Weronika Grozdew-Kołacińska, w tym roku uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wykonawstwa oraz godną podziwu świadomość czerpania z muzyki tradycyjnej.
- Z radością dostrzegamy liczne i świadome odniesienia do własnych tradycji muzycznych, które artyści zaprezentowali podczas turnieju. Szczególne wyrazy uznania jury składa Zespołowi Śpiewaczemu Łada za dogłębne wniknięcie w niezwykle trudną technicznie praktykę wielogłosowego śpiewu z rejonu Bałkanów - zaznaczyła jurorka. - Cieszy nas liczny udział artystów młodego pokolenia. Jury docenia również trafne, muzyczne interpretacje wylosowanych wątków poetyckich. Bo takie było zadanie w tym roku, czyli odniesienie swoich utworów do poezji ludowej. Wyrażamy nadzieję, że w kolejnych edycjach turnieju jeszcze bardziej rozwinie się idea współzawodnictwa muzycznego i tradycyjnego przegrywania się instrumentalistów.
Podczas imprezy odbywały się warsztaty śpiewacze, pokaz filmu, przesłuchania konkursowe, tradycyjna potańcówka dla wszystkich chętnych oraz liczne koncerty. Ot, na otwarcie festiwalu wystąpiła ukraińska grupa Drevo, a gościem specjalnym finału była Hajda Banda, polsko-białoruski zespół wykonujący tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia.
(MON)