W 2020 roku, kiedy w naszym kraju rozpoczęła się pandemia, poziom czytelnictwa w Polsce nieznacznie wzrósł. Co najmniej jedną książkę przeczytało 42 proc. Polaków, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej - tak wynika z nowego raportu Biblioteki Narodowej. To najlepszy wynik od sześciu lat. Najczęściej czytanymi autorami byli autor m.in. powieści kryminalnych Remigiusz Mróz (który jest na szczycie zestawienia najpoczytniejszych autorów) oraz noblistka Olgi Tokarczuk, która z kolei uplasowała się na drugim miejscu. Co ciekawe, Jakub Żulczyk, który został oskarżony za wpis w mediach społecznościowych, w którym określił prezydenta słowem "debil", nie znalazł się w trzydziestce najpopularniejszych pisarzy. Z kolei jest na niej, i to w drugiej dziesiątce, pochodząca ze Szczecina Katarzyna Nosowska.
Według wspomnianego raportu, najczęściej czytana była w ub. roku tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%). W pierwszej piątce najczęściej czytanych autorów są, poza wspomnianymi, również: Stephen King, Harlan Coben i Adam Mickiewicz (co ciekawe - nasz wieszcz narodowy utrzymał piątą pozycję).
W drugiej piątce jest trzech polskich autorów, kolejno - Henryk Sienkiewicz, Andrzej Sapkowski i Szczepan Twardoch, a następnie autorka powieści erotycznej - "Pięćdziesiąt twarzy Greya" (czyli E. L. James) oraz norweski twórca kryminałów - Jo Nesbø. A propos dwóch ostatnich nazwisk - w zestawieniu najchętniej czytanych autorów książek na kolejnych miejscach są również ci, którzy piszą powieści erotyczne, jak Blanka Lipińska (wysokie, bo 12. miejsce) i kryminały - ot, choćby po raz pierwszy Wojciech Chmielarz, ale też Zygmunt Miłoszewski i Camilla Läckberg. Z kolei na liście trzydziestu najpoczytniejszych autorów w ub. roku po raz pierwszy od 2012 w rankingu nie znalazła się Joanna Chmielewska, autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Nie ma tu też Katarzyny Bondy, która w pojawiała się w zestawieniu ostatnich lat, a w 2019 roku była nawet na siódmym miejscu. Ani dwóch innych polskich "kryminalistów" - Marka Krajewskiego i Katarzyny Puzyńskiej. Z zestawienia za 2020 rok wypadł Jakub Żulczyk, choć był obecny na listach za 2018 i 2019, również za sprawą sukcesu serialu na podstawie jego książki - "Ślepnąc od świateł".
Wysokie, bo 16. miejsce, zajmuje w rankingu Katarzyna Nosowska, która w ub. roku wydała "Powrót z Bambuko". Zresztą, to nie jest pierwszy raz, kiedy artystka pojawiła się w zestawieniu, bowiem była na nim też w 2018 roku. Tak na marginesie - Nosowska jest kolejną szczecinianką w rankingu, bowiem Monika Szwaja była tam obecna w latach 2014 - 2016 (pisarka zmarła w 2015 roku).
Nie dziwi obecność w tabeli, wśród najpoczytniejszych autorów, Donalda Tuska, bowiem po wspomnienia czy biografie osób związanych z polityką i życiem publicznym zawsze w Polsce chętnie sięgano. Ot, choćby w 2012 i 2014 roku w rankingu znalazła się Danuta Wałęsa, a w 2016 - znany z ciętego języka i kontrowersyjnych wypowiedzi, Wojciech Cejrowski.
(MON)