„Nie taka ZŁA. Warszawa Leopolda Tyrmanda” – pod takim hasłem trwa właśnie XV Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje. W tym roku wcale nie trzeba wyjeżdżać do stolicy, by uczestniczyć w tej imprezie, bowiem w całości odbywa się online. Do piątku (27 listopada) można jeszcze bezpłatnie śledzić wydarzenia festiwalowe – siedząc wygodnie na kanapie albo w fotelu – na komputerach, tabletach czy innych nośnikach. Warto, bo program jest niezwykle ciekawy. Ot, wystarczy wspomnieć, że całość zwieńczy koncert Leszka Możdżera.
„Po Tyrmandzie została legenda guru jazzmanów, eleganta w kolorowych skarpetkach i autora «Złego». Życiorys miał nietuzinkowy i pełen zwrotów akcji – o barwnym i tajemniczym Leopoldzie Tyrmandzie nadal krążą rozmaite opowieści i anegdoty. Wybrane z nich prześledzimy podczas tegorocznego Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje – jemu i jego twórczości bowiem poświęcona jest XV edycja. Ta edycja jest wyjątkowa, bo po raz pierwszy nie będziemy mogli spotkać się z Państwem twarzą w twarz. Nie zatańczymy na dancingu i silent disco, nie stłoczymy się pod koncertową sceną ani na spektaklowych krzesełkach. Jednak podczas festiwalowych wydarzeń online: koncertów, spektaklu, warsztatów, spotkań z twórcami czy premiery książki «Nie taka Zła. Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda»nadal będziemy mieli możliwość prześledzić narodziny jazzu, zajrzeć do ówczesnych kawiarni, sprawdzić, co jedli i czego słuchali bikiniarze oraz warszawscy eleganci. Tyrmand zabierze Festiwalowiczów w podróż online po mieście niepokornym i tajemniczym, w którym życie przeplata się z literaturą i muzyką” – zapowiadają organizatorzy.
Wszystkie wydarzenia transmitowane są na: na www.facebook.com/niewinniczarodzieje oraz www.youtube.com/1944pl. Co zatem zaplanowano na dzisiaj i jutro?
26 listopada, godz. 18 – Nowe oblicza starej Warszawy, czyli prezentacja tego, jak w latach 50. wyglądały miejsca, które opisuje Tyrmand,
27 listopada, godz. 20 – Leszek Możdżer – Komeda, koncert pn. „Nim wstanie dzień”, inspiracją do tego występu był fakt, że za organizację I Festiwalu Jazzowego w Sopocie w 1956 roku odpowiadał komitet artystyczny pod przewodnictwem Leopolda Tyrmanda, a było to pierwsze takie wydarzenie powstałe na fali politycznej odwilży.
* * *
Uwaga! Na stronie internetowej www.1944.pl można obejrzeć wydarzenia festiwalowe, które już się odbyły, m.in. pokaz monodramu „Dziennik 1954” z Piotrem Fronczewskim, wykład pt. „Warszawa czasów Leopolda Tyrmanda. Miasto, ulica, kina i koniki” czy warsztaty… dziergania na drutach skarpet (Tyrmandowskie skarpetki stały się symbolem, można wręcz powiedzieć – emblematem autora „Złego”).
(MON)
Fot. mat. organizatorów