Spotkanie z Danielem Olbrychskim, wybitnym aktorem teatralnym i filmowym, organizuje Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia (w środę) o godz. 18 w Galerii „O”, w ramach cyklu „Zamkowy Gwiazdozbiór”. Spotkanie poprowadzi Konrad Wojtyła, dziennikarz, poeta i krytyk literacki. Bilety są już w sprzedaży.
Daniel Olbrychski zagrał w blisko 180 filmach kinowych i telewizyjnych. Zdobył uznanie w Polsce i za granicą. Był odtwórcą głównych ról w ekranizacjach największych dzieł polskiej literatury takich, jak: „Potop”, „Ziemia obiecana” czy „Wesele”. Pracował z wybitnymi polskimi reżyserami, między innymi: Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, a także ze znanymi reżyserami zagranicznymi, np. Volkerem Schlöndorffem czy Claude’m Lelouchem.
„Zamkowy Gwiazdozbiór” to cykl spotkań rozmów z cenionymi postaciami ze świata polskiej kultury i sztuki. Słuchacze poznają artystyczne i prywatne biografie gwiazd, drogę ich kariery, zawodowe oraz życiowe wybory.
Bilety, w cenie 45 złotych, dostępne są w kasach zamku (wejście A z dużego dziedzińca, I piętro oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I z dziedzińca menniczego), a także na stronie: https://bilety.zamek.szczecin.pl.
Koncert braci Waglewskich, czyli Fisza i Emade, odbędzie się 22 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach o godz. 19. Publiczność usłyszy, w wykonaniu muzyków i rozbudowanej sekcji muzycznej, jako Fisz Emade Tworzywo, m.in. materiał z najnowszego albumu: „Ballady i Protesty”.
Fisz Emade Tworzywo od lat zajmuje ważną pozycję na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej. Wspomniany album to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat dziewięćdziesiątych, w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta – hip-hop czy elektronika.
W jednym z utworów na płycie, zatytułowanym „Kurz”, wystąpił Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch. Piosenka ta w bardzo czytelny sposób odnosi się do obecnej sytuacji społecznej i politycznej w Polsce. Opowiada o problemie dyskryminacji i braku akceptacji, również osób ze środowiska LGBTQ+: „Oni nie są równi/ Normalnym ludziom/ Oni nie są równi/ Popatrz, posłuchaj/ Włącz myślenie/ Oni nie są równi/ Idioto/ To otchłań/ To czysty gruz/ I piekło/Popatrz/ Posłuchaj/Pet shop boys/ I Freddie Mercury/ Idioto/ Oni nie są równi/ Normalnym ludziom/ Oni nie są równi (…)”.
(MON)