Konie to niezwykle delikatne zwierzęta, które czasami potrzebują fachowej pomocy, tak jak ludzie. Jak wygląda operacja zwierzęcia, które może ważyć nawet tonę? Kinga Wnuk pokazuje intymne fotograficzne kadry z kliniki leczenia koni, ukazując miejsca i sytuacje, do których nikt poza personelem weterynaryjnym nie ma dostępu.
Kiedy coś niepokojącego dzieje się z naszym zwierzęciem, chcemy, żeby jak najszybciej otrzymało fachową pomoc. Pakujemy transporter i jedziemy samochodem do najbliższego weterynarza. W przypadku koni kompleksową pomoc możemy otrzymać tylko w kilku miejscach rozsianych po całej Polsce. Jednym z nich jest klinika Equi Vet Serwis pod Poznaniem, która otworzyła swoje progi przed fotografką i pozwoliła uwiecznić momenty, do których nikt poza personelem weterynaryjnym nie ma dostępu.
Kinga Wnuk na swoich zdjęciach pokazuje operacje kolki, bardzo niebezpiecznej dla koni, momenty przygotowywania zwierząt do zabiegów, przenoszenia na specjalnym wyciągu na stół operacyjny oraz boksy wybudzeniowe, zabezpieczone z każdej strony szeroką pianką, aby podczas wstawania koniowi nie stała się krzywda.
Jedno ze zdjęć reportażu, na który składało się pierwotnie prawie 500 zdjęć, zostało zakwalifikowane do finału konkursu Grand Press Photo 2023. Wystawa „Klinika” w szczecińskich Ogrodach Śródmieście ukazuje 8 fotografii z kliniki oraz wielkoformatowy wydruk na płótnie pokazujący boks wybudzeniowy. Oglądając zdjęcia Kingi można się przenieść do kliniki, także za pomocą działania zapachu, bowiem w pomieszczeniu wykorzystano środek dezynfekujący stosowany w Equi Vet Serwis.
„Klinika” to także praca dyplomowa Kingi Wnuk, zwieńczająca jej okres studiów fotograficznych w Akademii Sztuki w Szczecinie. Choć pasja studentki rozpoczęła się od jeździectwa, z pewnością nie porzuci ona fotografii, którą planuje zajmować się profesjonalnie. Swoimi kadrami z miłośnikami koni, i nie tylko, dzieli się w mediach społecznościowych pod nazwą WNUKu robi zdjęcia. Możemy tam zobaczyć efekty sesji z końmi oraz fotorelacje z zawodów jeździeckich.
Wystawa jest dostępna dla zwiedzających bezpłatnie do 12 lipca włącznie w godzinach 15-20.
Magdalena Klyta