Dziesięć lat temu, 25 czerwca 2014 roku, odbyła się polska prapremiera opery „Moby Dick” (libretto Eugeniusza Knapika) na deskach Opery Narodowej Teatru Wielkiego w Warszawie. Również w związku z tą rocznicą powstała książka „Pilot kapitana Ahaba”. Jej promocja zaplanowana jest na czwartek (20 czerwca) o godz. 19 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na szczecińskiej Łasztowni.
Spotkanie poprowadzi autor – kpt. ż.w. Józef Gawłowicz. Towarzyszyć mu będą muzycy: Danuta Organiuszczuk – skrzypce i Andrzej Olszewski – fortepian, którzy wykonają następujące utwory: Nokturn Op. 9 Nr 2 F. Chopina, Mazurek Op. 33 Nr 2 F. Chopina, Grave J. Bendy, Salut D`Amour E. Elgara i Czardasz V. Montiego. Na koniec przewidziana jest dyskusja.
Jak już informowaliśmy, „Pilot kapitana Ahaba” jest rodzajem przewodnika literackiego po arcydziele Hermana Melville’a „Moby Dick” wśród polskich czytelników.
– Książka „Moby Dick”, czyli biały wieloryb została właściwie (jako walka dobrego ze złem) odczytana dopiero po II wojnie światowej, a Melville uznany za najwybitniejszego marynistę amerykańskiego – podkreśla kapitan Gawłowicz. – W 1947 roku powstało w USA Stowarzyszenie Melvillistów, które na celebrowanie 10-lecia działalności w 1957 roku zostało zaproszone do rezydencji aktorki Martine Carol na Tahiti, a w kolejnych dziesięcioleciach sporadycznie gościło w innych krajach świata.
Melvillisci byli w Szczecinie w 2007 roku podczas Zlotu Wielkich Żaglowców, a 30 kwietnia 2010 w Dallas odbyła się światowa premiera opery „Moby Dick”. W roku 2013 Józef Gawłowicz i szczecińscy literaci wystawili na żaglowcu „Fryderyk Chopin” i w CKE Stara Rzeźnia melvillowskie widowisko słowno-muzyczne. ©℗
(ek)