W poniedziałek o g. 16 w Centrum Dialogu "Przełomy", filii Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie, rozpocznie się promocja książki "Z Kresów na Kresy". Napisały ją kierowniczka "Przełomów", Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, oraz antropolożka Aneta Popławska-Suś. Wstęp wolny.
11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3000 oficerów polskich w Katyniu, a dwa dni później tę informację ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. Wątek Zbrodni Katyńskiej jest jednym z głównych zaprezentowanych w publikacji. Na książkę składają się teksty popularno-naukowe, przybliżające problematykę ekspatriacji polskiej ludności z Kresów II Rzeczpospolitej po drugiej wojnie światowej i proces osiedleń na Ziemiach Zachodnich i Północnych, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza Zachodniego.
W publikacji znajdują się też reportaże opowiadające o kresowiakach z bagażem najgorszych wspomnień związanych z zesłaniem na Syberię, którzy przybyli na ziemie przyznane Polsce po drugiej wojnie. Publikację zamykają fotografie i teksty związane z dość mało znanym wątkiem kresowym: wyjściem z ZSRS polskich zesłańców wraz z armią generała Władysława Andersa i osiedleniem się części z nich na kilka lat w Afryce. Wystawę dotyczącą tego zagadnienia można było oglądać w "Przełomach" na początku 2020 r.
Oprócz fotografii afrykańskich w książce zamieszczono wiele zdjęć pamiątek kresowych, znajdujących się w zbiorach Centrum Dialogu. Najciekawsze z nich eksponowane są na wystawie stałej albo były pokazywane na wystawach czasowych. W publikacji ukazały się również zdjęcia pochodzące z Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, gdzie początkowo trafiali ekspatrianci, a także zapis fotograficzny widowiska historycznego, zorganizowanego w 65. rocznicę przybycia na Pomorze Zachodnie transportów ze Wschodu.
(as)