Siódmy koncert tegorocznego 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który odbył się w piątkowy wieczór w miejscowej katedrze, tradycyjnie rozpoczęła muzyka organowa.
Za kontuarem kamieńskiego króla instrumentów zasiadł przedstawiciel młodego pokolenia organistów polskich Michał Kocot, który jest absolwentem klasy organów prof. Józefa Serafina oraz klasy klawesynu prof. Magdaleny Myczki Akademii Muzycznej w Krakowie. Kontynuował naukę w Stuttgarcie i Freiburgu oraz na studiach podyplomowych z improwizacji organowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach u prof. Juliana Gembalskiego. Jest również laureatem wielu konkursów organowych w kraju i poza jego granicami. Dwukrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2015 otrzymał stypendium „Młoda Polska” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Obecnie, jako doktor sztuki, jest adiunktem w Katedrze Dyrygentury, Instrumentalistyki i Wokalistyki Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Piątkowy koncert był dla artysty trzecim występem na kamieńskim festiwalu, na którym zadebiutował w 2013 r. W pierwszej odsłonie organowej części koncertu zgromadzona w katedrze publiczność wysłuchała Fantazji f-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta, w drugiej zaś – Preludium chorałowego „Vater unser im Himmelreich” Georga Böhma, utwór „Petite pièce” francuskiego współczesnego kompozytora Jehana Alaina oraz improwizację Michała Kocota na temat Hymnu do Ducha Świętego, nagradzając młodego wirtuoza burzliwymi oklaskami.
W części kameralnej piątkowego spotkania z muzyką w Kamieniu Pomorskim królowały zaś skrzypce. Zgromadzona w katedrze publiczność usłyszała ich dźwięk za sprawą wybitnego polskiego wirtuoza tego instrumentu urodzonego w Szczecinie – Bartłomieja Nizioła, świetnie znanego bywalcom kamieńskiego festiwalu, na którym zadebiutował jako piętnastolatek w 1989 r. Artysta ukończył z wyróżnieniem klasę skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Zajmował pierwsze miejsca na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w tym X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 1991 r. Został trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem. Jako solista występował z czołowymi orkiestrami Europy. Od 1995 r. mieszka w Szwajcarii. W latach 1997 – 2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle, a od 2003 r. koncertmistrzuje Orkiestrze Opery w Zurychu. Od czternastu lat jest profesorem Uniwersytetu Sztuki w Bernie.
W dwóch częściach kameralnych koncertu Bartłomiej Nizioł zaprezentował I Sonatę skrzypcową g-moll Jana Sebastiana Bacha oraz Sonatę skrzypcową e-moll op. 27 nr 4 belgijskiego kompozytora i skrzypka przełomu XIX i XX wieku Eugèna Ysaÿe, których wykonanie słuchacze nagrodzili długotrwałą owacją, zachęcając artystę do bisowania. ©℗
Tekst i fot. Błażej BUBNOWICZ