W kościele pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Szczecinie odbyły się dziś Zaduszki Kresowe. Wspomniano zmarłych kresowian, żołnierzy podziemia i ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć.
Uroczystość rozpoczęła się wypominkami kresowymi, czyli wspomnieniem zmarłych członków stowarzyszenia Kresy Wschodnie, żołnierzy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin oraz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin. Nie zapomniano o mieszkańcach Kresów, którzy zostali zamordowani przez Ukraińców na Wołyniu czy o ofiarach zbrodni w Ponarach. Po mszy świętej w intencji zmarłych i zamordowanych Kresowian odbył się koncert Grzegorza Podwójnego. Pochodzący z Dębna artysta zaśpiewał swoje własne kompozycje o tematyce patriotycznej, nawiązującej również do wspomnień o Kresach i zbrodni wołyńskiej.
Było to pierwsze takie wydarzenie w Szczecinie. Organizator Zaduszek Kresowych, Bartłomiej Ilcewicz w rozmowie z „Kurierem Szczecińskim” zdradził, że chciałby, aby weszło ono na stałe do kalendarza wydarzeń organizowanych przez stowarzyszenie Kresy Wschodnie. W przyszłości chciałby też poszerzyć grono osób zaangażowanych w prace na rzecz dziedzictwa Kresowian i zachęcić inne środowiska kresowe.
– Na Pomorzu Zachodnim żyje 25 procent osób pochodzenia kresowego – mówił Ilcewicz. – Wciąż jeszcze żyją ci, którzy jako dzieci przyjechali tutaj z Kresów, a także ich potomkowie. Pamięć o Kresach jest wciąż bardzo żywa.
Stowarzyszenie Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć powstało w 2014 roku w Szczecinie. Jego głównym celem jest zachowanie pamięci o mieszkańcach Kresów Wschodnich, upowszechnienie wiedzy na temat wkładu Kresowian w historię Polski, a także zachęcanie młodzieży do odnajdywania swoich korzeni. Organizacja zrzesza ludzi między innymi ze Szczecina, Dębna i Nowogardu. Warto dodać, że jej członkowie byli inicjatorami pomnika ofiar Wołynia, który znajduje się na Cmentarzu Centralnym. Co roku 11 lipca i 9 lutego wspólnie obchodzą rocznice mordów dokonanych na Polakach przez Ukraińską Powstańczą Armię, organizują również spotkania autorskie wokół książek o tematyce kresowej oraz msze święte w intencji Kresowian. ©℗
(aj)
Fot. Dariusz Gorajski