Marc Chagall, Amadeo Modigliani, Chana Orloff, Sonia Delaunay, wielu innych artystów - w Muzeum Żydowskim w Berlinie jeszcze tylko do końca kwietnia czynna jest wystawa „Paris Magnétique 1905-1940” – „Paryż magnetyczny 1905-1940”.
Można zobaczyć 120 prac (obrazów, rzeźb, rysunków) żydowskich artystów, związanych z tzw. Szkołę Paryską (Ecole de Paris, Pariser Schule), pochodzących z Imperium Rosyjskiego, a więc także Polski, Białorusi i Ukrainy, oraz z Niemiec, Włoch, innych państw. Na początku XX wieku znajdowali oni w Paryżu to, czego nie mieli w swoich krajach: swobodę twórczą, wolność tworzenia, artystyczną i kosmopolityczną różnorodność. Stworzyli wspólne miejsca spotkań na Montparnassie, w domu sztuki „La Ruche”, kawiarniach, np. Café de Dôme. Wzbogacili stolicę Francji o żydowsko-europejską kulturową różnorodność.
Wśród artystów, prezentowanych na wystawie, jest Rudolf Levy (1875-1944), malarz i grafik urodzony w Szczecinie przy dzisiejszej ulicy Farnej 7. Jego ojciec był kupcem, rodzice pochodzili Pomorza. Rudolf Levy mieszkał potem w Gdańsku, tworzył i wystawiał m.in. w Berlinie, wyjechał do Włoch. Pod koniec 1943 roku został aresztowany we Florencji i wtrącony do pociągu do Auschwitz. Miał 69. Zmarł prawdopodobnie w czasie transportu do obozu.
Muzeum Żydowskie mieści się na Kreuzbergu, przy Lindenstraße 9-14. Oceniana bardzo wysoko wystawa znajduje się w starym gmachu (Altbau).
(b)