Czwartek, 28 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Pierwsze w Polsce kino sferyczne. Efekt 3D, ale bez okularów [FILM]

Data publikacji: 23 października 2018 r. 11:19
Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia 2020 r. 09:40
Pierwsze w Polsce kino sferyczne. Efekt 3D, ale bez okularów
 

W szczecińskim sferycznym kinie filmy ogląda się na leżąco (lub siedząco, jak kto woli) na pufach, a ekran jest dość nietypowy, bo filmowe opowieści wyświetlane są na suficie wielkiej kopuły. Efekt jest zatem taki, jak w przypadku produkcji 3D, ale nie ma potrzeby zakładania specjalistycznych okularów. Jak mówią właściciele, to jedyne tego typu kino w Polsce.

Kino sferyczne działa w jednej z ogromnych, białych kopuł w Kids Arenie – obok targowiska „Manhattan". Jednorazowo może z niego korzystać nieco ponad 20 osób, bo tyle jest tu puf typu budda bag. Filmy wyświetlane są z aż ośmiu projektorów podczas jednego seansu.

– To pierwsze nie tylko w Szczecinie, ale też w Polsce stacjonarne kino, w którym obraz wyświetlany jest za pomocą projektorów we wszystkich kierunkach (360 stopni). Dzięki temu widzowie znajdujący się w futurystycznej kopule mogą oglądać obraz dookoła siebie i przeżywać niezapomniane wrażenia, których nie doświadczą w innym rodzaju kina – mówi Dariusz Majcher, pomysłodawca i właściciel Kids Areny.

Film: Monika Gapińska

Obecnie w repertuarze filmu są trzy filmy: „Back to the Moon for Good" (historia lądowania na księżycu), „Życie drzew" (animacja o tym, jak ważne dla życia na Ziemi są rośliny), „Kaluoka’hina - Zaczarowana Rafa" (animowana historia opowiedziana w formie pouczającej przygody, pełnej humoru oraz informacji o ekologii). Wszystkie wpisują się np. w lekcje biologii czy geografii. Dlatego nauczyciele mogą otrzymać w kinie skrypty do wykorzystania na lekcjach, poprowadzonych na podstawie obejrzanego filmu przez klasę uczniów.

– Planujemy zmieniać repertuar minimum co pół roku. Chyba że zainteresowanie będzie ogromne, to wtedy postaramy się o nowe tytuły co kilka miesięcy – informuje Marcin Rabczyński, dyrektor Kids Areny. – Obecnie na świecie jest tylko dwóch producentów filmów dla kin sferycznych, w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. Stąd nowe tytuły są trudniej dostępne niż te dla tradycyjnych kin. Dlatego nie robiliśmy dotąd oficjalnego otwarcia kina, choć tak naprawdę działa ono od kilku miesięcy. Chcieliśmy najpierw ściągnąć większą ilość tytułów filmowych.

Bilety w kinie kosztują 16 zł (dorośli) i 13 zł (dzieci). Każdy z filmów trwa ok. 30 minut. ©℗

Tekst i fot. Monika GAPIŃSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Maksym
2020-01-22 09:16:11
Serio, pierwsze? ))) Od 2015 roku tym się zajmujemy. Dużo firm powstało znacznie wcześniej. Jest ich w kraju ponad 30. Zapraszamy! https://sferycznekino.pl/
Kinomaniak
2019-07-24 12:43:04
To nie prawda, że jest to pierwsze tego typu kino w Polsce. Dużo wcześniej byłem na takich seansach. Takie kino można zamówić do szkoły z większym repertuarem i w lepszej cenie.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA