Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Pleciuga otwiera się na młodzież. Pierwsza premiera sezonu - w piątek

Data publikacji: 15 września 2022 r. 11:49
Ostatnia aktualizacja: 15 września 2022 r. 12:22
Pleciuga otwiera się na młodzież. Pierwsza premiera sezonu - w piątek
Próba do spektaklu „Niezłe ziółka”. Fot. Fb/Teatr Lalek Pleciuga - Alexandr Azarkevitch  

W tym sezonie artystycznym szczeciński Teatr Lalek Pleciuga otwiera się na młodzież, jak zapowiada dyrektor tej sceny, Tomasz Lewandowski. Do końca tego roku kalendarzowego planowane są aż trzy premiery kierowane do tej właśnie grupy wiekowej. Z kolei w 2023 roku na nowe spektakle będą mogły się wybrać młodsze dzieci. Najpierw jednak odbędzie się, już w piątek (16 września) o godz. 17, prapremiera „Niezłych ziółek” Magdaleny Mrozińskiej w reżyserii Pawła Aignera.

- To dynamiczna, pełna humoru sztuka dla dzieci od lat dziewięciu, której bohaterami są czarne charaktery ze znanych baśni i podań. W galopującej akcji widz odnajdzie refleksję nad światem, w którym dobro nieustannie przeplata się ze złem, a obecność tego drugiego jest potrzebna, żeby docenić dobre chwile i wartości takie jak przyjaźń i zaufanie. To także rozprawa o tym, że nic nie jest czarne albo białe. Świat i jego mieszkańcy są wielowymiarowi i skomplikowani - informuje Julia Urzykowska z działu marketingu Pleciugi.

„Nienauczalni” i „Śnieżyca” na scenie Pleciugi

Kolejną premierą, zaplanowaną na 8 października, będą „Nienauczalni” – spektakl w reżyserii Piotra Ratajczaka, a oparty na książce Gordona Kormana. Przedstawienie skierowane jest do widzów od 12 roku życia. To opowieść o osobliwej klasie skazanych na porażkę „nienauczalnych”, w których – jak się okaże – kryją się fantastyczni, wrażliwi nastolatkowie.

- To spektakl, z którym może się utożsamić każdy, dla którego ważnym elementem na obecnym etapie życia jest szkoła, pełna przygód, wyzwań, a przede wszystkim skomplikowanych relacji międzyludzkich - zaznacza Julia Urzykowska.

Pod koniec listopada Pleciuga zaprosi na „Śnieżycę” w reżyserii Przemysława Żmiejki, spektakl dla młodzieży od 14 roku życia, będący adaptacją książki Neala Stephensona.

- To niezwykłe interaktywne widowisko multimedialne będzie opowieścią o możliwościach technologii, jak również próbą uchwycenia współczesnej rzeczywistości nastolatków, w której świat realny miesza się z wirtualnym. Widz poza tradycyjnym odbiorem spektaklu będzie mógł śledzić jego dalszą treść, logując się smartfonem do wcześniej stworzonego wirtualnego pokoju, gdzie uzyska dodatkowe informacje dotyczące akcji - informuje J. Urzykowska.

Spektakle dla młodszych widzów

Nowy rok kalendarzowy przyniesie spektakle kierowane do młodszych widzów. W lutym 2023 ceniony duet twórców – Maria Wojtyszko i Jakub Krofta - przygotuje autorski projekt dla dzieci w wieku szkolnym. Ma to być spektakl dotykający problematyki tzw. rodziny patchworkowej. W marcu zaś, z inicjatywy aktorek - Marty Łągiewki i Mai Bartlewskiej - powstanie spektakl „Kolory”, inspirowany książką „Czarna książka kolorów” Meneny Cottin i Rosany Farii oraz wypowiedziami niewidomych dzieci na temat kolorów. Przedstawienie wzbogacone warsztatami, choć dedykowane dzieciom z dysfunkcją wzroku, przeznaczone będzie również dla widzów bez niepełnosprawności.

I jeszcze jedna ważna wiadomość ze sceny przy placu Teatralnym. Otóż w przyszłym roku kalendarzowym do Pleciugi przyjedzie Janni Younge, pochodząca z RPA, światowej sławy artystka autorskiego teatru formy. Stworzy spektakl dla najmłodszych, który zrodzi się z przeprowadzonych wcześniej warsztatów z aktorami i dramaturgiem. Premiera zaplanowana jest w okolicach Dnia Dziecka.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA