Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Plenerowa wystawa poświęcona rodzinie Ulmów [GALERIA]

Data publikacji: 07 września 2023 r. 20:56
Ostatnia aktualizacja: 09 września 2023 r. 15:42
Plenerowa wystawa poświęcona rodzinie Ulmów
Fot. Roman Ciepliński  

Przy Bazylice Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie w czwartek (7 września) stanęła plenerowa wystawa pt. Samarytanie z Markowej przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie, poświęcona rodzinie Ulmów z Markowej.

Kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów przedstawia losy rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. Wiktoria i Józef Ulmowie ponieśli śmierć męczeńską wraz z siedmiorgiem dzieci (w tym dziecko w łonie matki) za pomoc i udzielenie schronienia prześladowanym Żydom w dniu 24 marca 1944 roku w Markowej.

W 2018 r. z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy dzień 24 marca, w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej, ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W grudniu 2022 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów i upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego opublikowania. Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej 10 września 2023 roku.

Wystawę poświęconą rodzinie Ulmów z Markowej można oglądać do połowy października.

Ł.T

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rodzice Ulmowie
2023-09-09 13:55:32
Nadawany w TVP film o Ulmach miał też swoich sponsorów. Przeważnie polskie spółki Skarbu Państwa i Kasa Stefczyka. Żaden przebogaty bank z Nowego Jorku się nie dołożył, żadna prężna organizacja z Nowego Jorku się nie dołożyła, żadna ambasada się nie dołożyła, żadne państwo, w którym mieszkał ocalony przez innych mieszkańców Markowej Żyd się nie dołożyło, nie udzieliło wsparcia. Chyba bardziej legenda o złotym pociągu spod Wałbrzycha ich poruszyła niż realizacja tego filmu.
Rodzice Ulmowie
2023-09-09 13:39:11
Wczoraj był film w TVP o tej rodzinie. W pewnym momencie burmistrz miasteczka, w którym mieszkał po II WŚ dowódca niemieckich morderców z żandarmerii zaproponował umieszczenie historii Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów w lokalnym muzeum żydowskim. Twórca filmu aż się przeląkł i skierował swoje oczekiwania na umieszczenie tabliczki na dawnym budynku policji. Dobrze wytresowany. Żydowskiego cierpienia nie można mieszać ani porównywać z żadnym innym, szczególnie 447polskim. Wyszło szydło z wora.
@Rodzice Ulmowie
2023-09-08 08:02:00
No widzisz, Twoim zdaniem nie. I tak to się potem przekłada na inne aspekty życia - nie zadzwonię na policję, jak sąsiad katuje żonę czy dzieci, nie zwrócę uwagi chuliganowi w autobusie etc. Widzimy czubek własnego nosa, a ta rodzina widziała trochę więcej. Ale też żyła w innych czasach, gdzie liczyły się wartości, morale, honor. To był ich wybór, postawili życie drugiego człowieka nad życiem swoim i swojej rodziny. Nikt z nas nie wie, jak się zachowa w danej sytuacji, dopóki jej nie doświadczy.
Rodzice Ulmowie
2023-09-07 23:51:32
Wiktoria i Józef zamiast chronić swoje dzieci podjęli się zadania, które naraziło ich samych i ich dzieci na śmiertelne niebezpieczeństwo.Niestety podjęte ryzyko ziściło się śmiercią całej rodziny. Czy ten heroizm jest postawą, którą powinniśmy rekomendować Polakom do naśladowania? Moim zdaniem nie. Ta wystawa powinna odwiedzić skupiska diaspory (Nowy Jork, Palestyna), żeby opętanym przypisywaniem Polakom niemieckich zbrodni uświadomić, że Polacy nie byli sprawcami i sami też cierpieli.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA