W Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie odbyła się wystawa dyplomów połączona z zakończeniem roku szkolnego tegorocznych maturzystów. Nagrodzono najlepsze prace absolwentów z czterech specjalizacji artystycznych: Techniki Druku Artystycznego, Projektowanie Graficzne, Formy Rzeźbiarskie – snycerstwo, Techniki Renowacyjne – renowacja mebli i wyrobów snycerskich, a także realizacje z zakresu rzeźby, malarstwa lub rysunku.
Uczniowie klasy IV liceum plastycznego po raz ostatni spotkali się w murach szkoły przed egzaminami maturalnymi, by zaprezentować przed szerszą publicznością prace dyplomowe, których obrony odbyły się 13 i 14 kwietnia. 24 absolwentów z czterech specjalizacji ocenianych było nie tylko pod względem wiedzy teoretycznej, ale także w szczególności efektów swojej pracy twórczej.
Wśród prac z projektowania graficznego znalazły się zarówno takie wykonywane odręcznie, jak i w połączeniu z technikami komputerowymi, natomiast wśród technik druku artystycznego po raz pierwszy pojawiła się praca z wykorzystaniem techniki gipsorytu. Absolwenci specjalności formy rzeźbiarskie – snycerstwo wykonali kilka unikatowych prac, m.in. własnoręcznie wykonany instrument inspirowany sztuką afrykańską czy oryginalne maski. Na wystawie dyplomowej nie zabrakło także mebli uczniów ze specjalizacji techniki renowacyjne – renowacja mebli i wyrobów snycerskich. Wszystkiego dopełniły rysunki oraz malarstwo i rzeźby absolwentów, również oceniane jako część dyplomu.
Wystawa dyplomowa połączona z zakończeniem roku szkolnego była okazją do wręczenia świadectw i rozstrzygnięcia konkursu na Najlepszy Dyplomy oraz na Absolwenta Roku. Nagrody dla najlepszych prac powędrowały do: Lesi Koniuk, Marcela Tadeusza Jarockiego, Jolanty Artiuch i Jagody Kasperskiej. Absolwentką Roku ze średnią ocen 5,32 została Jolanta Artiuch. Na jej świadectwie zabrakło miejsca, by wypisać wszystkie konkursy, w których została laureatką.
– Drodzy absolwenci, stajecie się właśnie częścią historii tej szkoły. Jako 70. rocznik opuszczacie mury Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Wyposażyliśmy was w umiejętności fachowe, każdy z was może już teraz podjąć pracę zawodową, ale możecie także kontynuować naukę na studiach. Chcieliśmy was wyposażyć także w pojęcia, które powinny wam towarzyszyć przez całe życie takie, jak: właściwe pojęcie rozumienia patriotyzmu, szacunek do drugiego człowieka, poszanowanie dla tradycji, ale też tolerancja, wsparcie wzajemne i empatia – mówił dyrektor liceum plastycznego Artur Sawczuk.
Prace młodych artystów można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy szkoły. Wystawa będzie czynna do 19 maja.
Tekst i fot. Magdalena KLYTA