Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Pokazali film o Przemysławie Gosiewskim

Data publikacji: 01 lutego 2018 r. 22:52
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:48
Pokazali film o Przemysławie Gosiewskim
 

„Mój syn” to 33-minutowy dokument o Przemysławie Gosiewskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Obraz wyreżyserował Andrzej Czarnecki, a autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak. Premierowy pokaz odbył się w czwartek w kinie „Bajka” w Darłowie.

W czwartek wieczorem w kinie „Bajka” w Darłowie odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Mój syn”. To 33-minutowy dokument o Przemysławie Gosiewskim, w którym udział wzięli jego rodzice. To film też o ich życiu po stracie jedynego syna, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Film przyszli zobaczyć mieszkańcy Darłowa, rodzinnego miasta Gosiewskiego, i okolicznych miejscowości. Nie zabrakło również rodziców nieżyjącego polityka - Jadwigi i Jana Gosiewskich.

- To bardzo dobry film. Bardzo dobrze sfilmowany, choć sam temat niesamowicie trudny. To film o Przemysławie Gosiewskim, ale bohaterami są w nim jego rodzice, którzy muszą żyć po stracie jedynego syna - powiedział dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury Arkadiusz Sip, współorganizator premierowego pokazu filmu w kinie „Bajka”.

- Zrobili ten film najwięksi w branży - Andrzej Czarnecki zabłysnął „Szczurołapem”, za którego otrzymał największe możliwe nagrody. A za film „Istota” dostał nagrody w Moskwie i Gdyni. Arek Tomiak jest jednym z najlepszych operatorów w Polsce, wszystkie ważne filmy powstawały przy jego udziale. I to ich dwóch udało się państwu Gosiewskim namówić do realizacji filmu – dodał Sip.

Producentem filmu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Uzdrowiska Dąbki, w którego władzach zasiada Jadwiga Gosiewska.

Reżyserem i autorem scenariusza jest Andrzej Czarnecki, pochodzący z Darłowa, mieszkający w Warszawie absolwent reżyserii na wydziale radia i telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego dokument „Szczurołap” z 1984 r. i film fabularny „Istota” z 2000 r. były wielokrotnie nagradzane.

Natomiast zdjęcia wykonał również pochodzący z Darłowa – operator Arkadiusz Tomiak, który jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi, członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i przewodniczącym Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. To on stał za kamerą przy produkcji takich filmów jak: „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Żurek”, „Sęp”, „Karbala”, „Dziewczyna z szafy” czy „Niewidzialne”.

Pokaz w Darłowie był premierowym i jedynym dotąd zaplanowanym. Na razie nie wiadomo, czy i gdzie zostanie pokazany po raz kolejny. Producent planuje w tej sprawie rozmawiać z TV Trwam, TV Republika i TVP.

Natomiast do 20 lutego w galerii terminalu pasażerskiego w Darłówku można oglądać wystawę fotograficzną upamiętniającą Przemysława Gosiewskiego. Pokazanych zostało 150 zdjęć.

Przemysław Gosiewski był posłem Prawa i Sprawiedliwości. Absolwent prawa na Uniwersytecie Gdańskim członek Niezależnego Zrzeszeniem Studentów, uczestniczył w strajku studenckim w 1988 r. Pracował w Komisji Krajowej "S" i w zarządzie głównym PC. Zasiadał w sejmiku mazowieckim, później był doradcą ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Od 2001 r. pełnił mandat posła. Piastował funkcję ministra-członka Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i szefa stałego komitetu Rady Ministrów. Był też sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera i wicepremierem.

W katastrofie samolotu w Smoleńsku zginęło 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz przedstawiciele świata polityki, generałowie, reprezentanci środowisk i organizacji katyńskich, załoga. (pap)

Fot. Jarosław Roland Kruk (Wikipedia), licencja: CC-BY-SA-3.0

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@to ten, który
2018-02-02 22:27:37
Obyś tam nigdy nie musial wysiąść w tej pipidówce .... a różnie w życiu bywa .Bo film może być horrorem !
to ten, który..
2018-02-02 18:50:18
nakazał budować peron w jakieś pipidówce i stopować tam pociągi expressowe? Zasłużył na PiSowski film...
,
2018-02-01 23:17:48
Ciekawe, jak uchwycili trudny temat żon.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA