Festiwal On Art trwa ponad dwa miesiące i odbywa się jednocześnie w wielu miastach Polski – w wakacyjnej i niezobowiązującej formule kin letnich. Przez lipiec i sierpień na pokazy filmów w ramach festiwalu zaprasza również Trafostacja Sztuki w Szczecinie. Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt wyselekcjonowanych filmów o sztuce z całego świata. Pokażą one nieszablonowych artystów, najciekawsze trendy i wyjątkowe zjawiska z różnych kontynentów i kultur. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Projekcje w Trafostacji rozpoczynają się o godz. 9 i trwają do 20-21.
W sobotę, 6 lipca w ramach bloku Miasto/Miejsce odbędą się pokazy filmów: „Alter Ego” opowiadającego o wspomnieniach i doświadczeniach artystów w przestrzeni Krakowa oraz „Skin of the City”, w którym kubański artysta dokonuje transformacji meksykańskich ulic.
13 lipca w bloku Portret/Artysta pokaz filmu „Andreas Gursky” opowiadającego o twórczości i codzienności wyjątkowego, międzynarodowego fotografa – Andreasa Gursky’ego.
20 lipca widzowie zobaczą: „Point of Support”, film o polskim artyście i performerze Wiesławie Wachowskim oraz „In the spirit of Calder”, czyli filmowy i artystyczny monument poświęcony zmarłemu Alexandrowi Calderowi – prekursorowi sztuki kinetycznej.
27 lipca pokazane zostaną cztery filmy: „STRATIS” o mężczyźnie podejmującym się abstrakcyjnych wyzwań pośród przejmującego krajobrazu osamotnionej, greckiej wyspy; „Water/Bodies – Tigre Delta” – o eksploracji ekosystemu rzeki Tygrys jako wyjściu do rozważań na temat mistycyzmu i chaosu natury; „Enflightment”, czyli historia chłopaka, który wszelkimi dostępnymi środkami próbuje sprawić, by wyrosły mu skrzydła; „Panchromatic”, o kontraście doświadczeń, obrazów i perspektyw.
3 sierpnia organizatorzy przygotowali trzy projekcje: „The Healing Gaze”, w którym artysta podejmuje się transformacji swoich poprzednich dzieł, by nadać im nowego znaczenia, kontynuując swoją pracę nad tematyką migracji i wygnania; „The Scale of things”, w którym fotograf Patrick Tosani zaprasza nas do swojego twórczego warsztatu, by pokazać, jak z procesu robienia zdjęcia tworzy się dzieło sztuki; „Pipe Dream”, gdzie artysta Theo Jensen stara się udoskonalić swoje ruchome dzieło na przestrzeni czterech pór roku.
10 sierpnia widzowie zobaczą: „Hallucigenai” – psychodeliczną podróż łącząca prehistorię i niepewną przyszłość post-humanistycznego życia; „Streetcar”, czyli bliski wgląd w proces przygotowywania się aktorów do roli, podczas którego widz konfrontuje się z emocjami i trudnościami związanymi z wczuciem się w postać; „The Prelude” – opowieść o tym, jak pianista wyrusza w podróż, by skonfrontować się nie tylko z niezwykłym instrumentem, ale też z jego konstruktorem; „The Grand Mother”, czyli czarującą, magiczną animację o alternatywnej wersji stworzenia człowieka.
17 sierpnia odbędzie się ostatni pokaz – będzie to film „Club” – historia ucieczki od szarej rzeczywistości powojennej Polski, w barwny świat filmów lat 50.
(aj)