„Hunting for Painting” – to nazwa artystycznych działań mających na celu prezentację dokonań najmłodszych artystów będących uczniami szczecińskich placówek artystycznych - Państwowego Liceum Szkół Plastycznych oraz Akademii Sztuki.
Pierwsza z cyklu wystaw odbyła się w miniony czwartek w Obiekcie Kreatywnym przy ul. Królowej Jadwigi 2. Kryptonim tej części prezentacji to „Next”. – W naszym obiekcie zaprezentowaliśmy dyplomy z malarstwa, zrealizowane w tym roku w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie - mówił Rafał Bajena, koordynator projektu.
Obecni na otwarciu pedagodzy z Liceum Plastycznego wyjaśniali, że na tym etapie artystycznego polowania pełnili rolę doradców, pomagających dookreślić i formalnie dopracować pierwotne koncepcje, natomiast tematy dotyczyły zagadnień, które uczniowie definiowali samodzielnie - stąd duża różnorodność stylistyczna prezentowanych prac. W wielu realizacjach młode osoby artystyczne podejmowały tematy z obszaru psychologii czy problematyki wykluczenia mniejszości społecznych. Osobną kategorią licznie reprezentowaną w tym roku są malowane na dużych formatach sceny grupowe we wnętrzach i w plenerze. Zwraca uwagę wysoki poziom umiejętności autorek i autorów, zwłaszcza w obszarze klasycznego realizmu.
W Obiekcie Kreatywnym przy ul. Królowej Jadwigi 2 można było zobaczyć obrazy autorstwa tegorocznych absolwentów PLSP Kornela Klepajczuka, Filipa Kopieckiego, Mileny Kuińskiej, Damiana Morawskiego, Olgi Nowak oraz Walentego Woltera.
W piątek „Polowanie na obrazy” odbyło się w Galerii R+ mieszczącej się w Akademii Sztuki przy placu Orła Białego 2 oraz w budynku starej przychodni SELSIN mieszczącej się przy ul. Św. Ducha 2A. Do dyspozycji artystów i gości oddano 4. kondygnacje budynku zaadaptowanego na czas Polowania
Ostatni dzień „Hunting for Painting” przypadł na niedzielę. Tym razem terytorium łowieckie obejmowało Prawobrzeże, gdzie w Klubie „Delta” przy ul. Racławickiej 10 odbył się finisaż wystawy UJĘCIE CO 2. ©℗
Krzysztof Żurawski