„Powstanie warszawskie. Pamięć przetworzona” to nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, której otwarcie odbędzie się w czwartek, 25 lipca. Gośćmi wernisażu będą powstańcy warszawscy, którzy po wojnie zamieszkali w Szczecinie.
Powstanie warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku. Tragedia Warszawy zrównanej z ziemią od początku była inspiracja dla sztuki.
Wiele lat temu znane fotografie powstańcze posłużyły jako źródło inspiracji dla artysty Andrzeja Kowalczyka. Stworzył on cykl grafik, pokazujących codzienne życie powstańców oraz najbardziej dramatyczne momenty powstania (masowe egzekucje, śmierć żołnierzy, cywilów, w tym kobiet i dzieci). Pochodzą one z kolekcji Andrzeja Patrzyka.
– Akwaforty nie są jedynie reporterskim zapisem 63 dni powstania – poprzez umiejętne kadrowanie i fakturę stają się osobistą opowieścią o tragedii, mającej wtedy miejsce. Przypominają koszmarny sen, który wciąż trwa, a powstańczą traumę dziedziczą kolejne pokolenia – tłumaczy organizator wydarzenia.
Andrzej Kowalczyk to absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Grafiki w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana. Brał udział w 80 krajowych i zagranicznych wystawach grafiki w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Laureat wielu konkursów m.in. Międzynarodowej Wystawy Majdanek pt. „Przeciw wojnie”.
Otwarcie wystawy odbędzie się 25 lipca o godz. 12.00 w sali konferencyjnej/przestrzeń dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Kuratorką wystawy jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.
(aj)