Centrum Dialogu "Przełomy", filia Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie, zaprasza na promocję dwóch książek. We wtorek o g. 17 prof. Antoni Dudek opowie o tekście "O dwóch takich, co podzieliły Polskę" a w środę o g. 17 prof. Krzysztof Kosiński przybliży poświęconą obozowi narodowi w powstaniu warszawskim "Ekonomię krwi".
Antoni Dudek, w wywiadzie-rzece przeprowadzonym przez Natalię Kołodyńską-Magdziarz, analizuje polską politykę po transformacji ustrojowej. Opisuje najważniejsze formacje polityczne, które miały wpływ na to, jak szybko i w jakim kierunku rozwijała się Polska po 1989 r. Pod lupą znanego historyka znalazły się przede wszystkim dwie partie, będące od wielu lat liderami polskiej sceny politycznej: Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska. Antoni Dudek przypomina wspólne korzenie tych formacji, powody rozejścia się ich dróg, narastający konflikt i podział znacznej części społeczeństwa na dwa obozy.
Na ile najnowsza historia ma wpływ na naszą rzeczywistość? Czy analizując niedawne wydarzenia polityczne możemy przewidzieć, co nastąpi w najbliższej przyszłości, a tę wyznaczać będzie zaczynająca się w Polsce kampania wyborcza? Czy jest szansa, że skonfliktowane obozy polityczne znajdą wspólną przestrzeń do współpracy? Czy Polacy są w stanie spokojnie i rzeczowo dyskutować o przeszłości i projektować przyszłość, niezależnie od manifestowanych sympatii politycznych? Takie pytania zapewne padną we wtorek w "Przełomach".
Z kolei książkę „Ekonomia krwi. Konspiracja narodowa w walczącej Warszawie 1939–1944–1990” jej wydawca opisuje tak: „Zaczęło się od rekonstrukcji śladów krwi w Pałacu Staszica. Krok po kroku powstawał portret wojennego pokolenia, marzącego o katolickiej Wielkiej Polsce, lecz ostatecznie broniącego heroicznie ruin Warszawy, wyniszczanego przez reżim komunistyczny, próbującego ułożyć sobie jakoś życie w PRL. […] Pytania o sens polskiej historii przeplatają się z biografiami ludzi zwykłych i niezwykłych. Poza wszystkim chodzi o to, by przywrócić pamięć skazanym na niepamięć”.
(as)