"Rzeźnik z Niebuszewa" - taki tytuł nosi nowa książka Jarosława Błahego, o której opowie w czwartek o g. 19 w Domu Kultury 13 Muz przy pl. Żołnierza Polskiego 2 w Szczecinie. To kolejna odsłona imprezy "Czwartki Literackie 13 Muz / Szczeciński Przegląd Literacki Forma".
Damian Romaniak, który poprowadzi czwartkowe spotkanie, o tekście Błahego pisze tak: "„Rzeźnik z Niebuszewa” to swoista odyseja grozy. Błahy misternie łączy ze sobą literaturę konfesyjną, autobiograficzną oraz filozoficzną i niczym zręczny akrobata żongluje trzema rodzajami literackimi. Faktografia błyskotliwie miesza się tutaj z eseistycznymi talentami autora. Ten nietuzinkowy zbiór tekstów, który jest właściwie minipowieścią, fascynuje, wciąga i skrajnie przeraża. Błahy w sposób bezczelny i prowokacyjny łamie literackie schematy, oferując czytelnikom dużo więcej. Autor obsesyjnie powraca do szczecińskiej dzielnicy Niebuszewo, miejsca okrytego złą sławą i nieustannie pobudzającego wyobraźnię mieszkańców miasta. W książce nierzadko występują prozaizmy i ostre wulgaryzmy, ale są one konieczne, albowiem tylko w taki sposób można wiarygodnie oddać język ludzi z nizin społecznych oraz bunt wobec patologicznej rzeczywistości. Tytułowy Rzeźnik staje się poręczną metaforą bestii, tkwiącej w każdym z nas".
Jarosław Błahy to poeta, prozaik, eseista, instruktor teatralny. Współautor książek: "Tożsamość kulturowa i pogranicza identyfikacji", "Kanon i obrzeża" oraz autor eseju "Literatura jako lustro. O projekcji i odbiciach fizjologicznych w twórczości Leo Lipskiego" (FORMA 2009). Był wokalistą grup punk rockowych: Zwolnienie Warunkowe i Zenon Reagan.
Jego książka jest współfinansowana ze środków Miasta Szczecin.
(as)