Piątek, 22 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Seniuk w Szczecinie! Darmowe pokazy filmów Wajdy i Kieślowskiego

Data publikacji: 11 lipca 2019 r. 21:26
Ostatnia aktualizacja: 12 lipca 2019 r. 00:06
Seniuk w Szczecinie! Darmowe pokazy filmów Wajdy i Kieślowskiego
 

Spotkanie ze znakomitą aktorką Anną Seniuk oraz pokazy filmów m.in. Kieślowskiego i Wajdy - oto co czeka kinomanów w piątek (12 lipca) w plenerowym kinie przy dźwigozaurach w Szczecinie (ul. Tadeusza Wendy 8). To będzie prawdziwa uczta dla ducha - kilka godzin znakomitych opowieści!

Na początku - o godz. 16.15 – odbędzie się projekcja filmu animowanego pt. „dim.” Marka Skrobeckiego, następnie zobaczymy „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego, z Bogusławem Lindą, Tadeuszem Łomnickim i Zbigniewem Zapasiewiczem. Po krótkiej przerwie – o godz. 18.50 zostanie zaprezentowany film dokumentalny pt. „Kilka opowieści o człowieku”, a tuż po nim - o godz. 19.10 odbędzie się spotkanie z reżyserem tego słynnego dokumentu, Bogdanem Dziworskim. Potem zaplanowano spotkanie z Anną Seniuk, odtwórczynią jednej z ról w filmie Andrzeja Wajdy - „Panny z Wilka” (na zdjęciu - aktorka w tej właśnie produkcji), którego projekcja zaplanowana jest na godz. 20. 

„dim.” z 1992 roku to refleksyjna opowieść o ludzkiej egzystencji i przemijaniu (dim. w muzyce oznacza cicho, coraz ciszej). Gasnące życie pary lalkowych bohaterów, ożywia jedynie pojawianie się ptaka, którego mogą nakarmić. Jednak pewnego dnia ptak nie pojawia się… W „Przypadku” z 1987 roku (film został zrealizowany sześć lat wcześniej, ale kilka lat przeleżał „na półce") widz poznaje trzy alternatywne wersje losów Witka, głównego bohatera. To metaforyczna przypowieść o ludzkim losie porównująca ze sobą trzy rodzaje zaangażowania: komunistyczny, chrześcijański, stoicki.

Bohaterem filmu „Kilka opowieści o człowieku”, z 1983 roku, jest Jerzy Orłowski, niepełnosprawny sportowiec. Kamera śledzi go w różnych sytuacjach, w których przezwycięża trudności, z którymi przyszło mu żyć. Pomimo niepełnosprawności mężczyzna jest pełen radości życia, wykonuje skoki z trampoliny, jeździ na nartach, rysuje bez pomocy rąk.

No i wreszcie „Panny z Wilka” z 1979 roku, z m.in. Danielem Olbrychskim, Mają Komorowską, Stanisławą Celińską, to adaptacja przedwojennego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Oto niespełna czterdziestoletni Wiktor Ruben po stracie przyjaciela przyjeżdża do wujostwa na wieś, gdzie w pobliskim dworku, w gronie kilku panien, spędził młodzieńcze lata. Julia (w tej roli - wspomniana Anna Seniuk) doczekała się bliźniaczek, wyemancypowana Jola wyszła za mąż, Fela przedwcześnie zmarła, zmieniły się też Zosia i Kazia, mała Tunia wyrosła na piękną pannę. Pojawienie się Rubena, jego wspomnienia i chęć ożywienia przeszłości burzą spokój mieszkanek dworu, ujawniają ich powikłane losy, dramaty, życiowe klęski. Ruben wyjeżdża z postanowieniem, że już tu nigdy nie wróci.

„Panny z wilka" zostały nagrodzone nominacją do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny".

Piątkowy pokaz odbędzie się w ramach ogólnopolskiego cyklu plenerowych pokazów arcydzieł polskiej kinematografii pt. „Szczecin: Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Organizatorem wydarzeń jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.Warto dodać, że repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

(MON)

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA