Szczecin żyje... na stronach książek, w wyobraźni pisarzy i pisarek, która zawłaszcza coraz więcej adresów w mieście. W których miejscach przecinają się ścieżki ich opowieści? Które budynki na stałe przeniknęły do wyobraźni czytelników i czytelniczek? Jakie zbrodnie, dramaty bądź uniesienia się w nich rozegrały? Gdzie spotykają się postaci Ingi Iwasiów, Marek Stelara i Krzysztofa Niewrzędy? O tym wszystkim będzie można się dowiedzieć podczas sobotniego (23 lipca) literackiego spaceru. Start na ul. Zbożowej 4 o godzinie 12, a zakończenie w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim, gdzie odbędzie się krótkie spotkanie na temat publikacji. Spacer poprowadzi Gabriel Augustyn.
Wydarzenie jest związane z premierą książki „Literacki Szczecin. Przewodnik”, której autorami są Gabriel Augustyn oraz Krzysztof Lichtblau. "W niniejszej publikacji postawiliśmy sobie za cel przedstawienie współczesnej literatury szczecińskiej. To raczej zarys całej tematyki, nie zaś próba całościowego uchwycenia tego zagadnienia. Niemniej jednak "Literacki Szczecin. Przewodnik" pokazuje sporą przestrzeń szczecińskiej literatury i może być istotnym przewodnikiem dla osób, które chcą poznać ten świat, ale również dobrym uzupełnieniem dla tych, którzy już się w nim poruszają" - napisali we wstępie autorzy książki.
Gabriel Augustyn – (ur. w 1986 roku w Szczecinie) rozpoczął swoją przygodę z literaturą od ślepej, nieodwzajemnionej miłości do Stephena Kinga. Wielbiciel Cormaca McCarthy’ego, Thomasa Pynchona, Witolda Gombrowicza i Yukio Mishimy. Wiceprezes szczecińskiego Stowarzyszenia „Literatura Działa”. Związany z rynkiem księgarskim od przeszło dziesięciu lat. Były kierownik księgarni w "Między Wierszami". Prowadził rozmowy autorskie m.in. z Jakubem Małeckim, Anną Frajlich, Małgorzatą Rejmer, Jakubem Szamałkiem, Mikołajem Grynbergiem i Maciejem Płazą. Możecie go usłyszeć w Radiu Super FM (cykl Książna na Weekend) i zobaczyć na „Kanale Książkowym”, gdzie opowiada o książkach.
Krzysztof Lichtblau – (ur. w 1989 roku w Szczecinie) krytyk literacki i komiksowy, doktor nauk humanistycznych. Od 2018 roku prowadzi własne wydawnictwo (Wydawnictwo Granda). Jest redaktorem „Zeszytów komiksowych” i autorem tekstów krytycznych i naukowych m.in. w „Blizie”, „Fabulariach”, „Midraszu”, „Pograniczach”, „Tyglu Kultury” i w tomach zbiorowych. Jest prezesem Stowarzyszenia „Literatura Działa”. Na portalu wSzczecinie.pl prowadzi autorski cykl rozmów „Pan od książek” poświęconych literaturze na Pomorzu Zachodnim, a od tego roku współprowadzi na YT „Kanał Książkowy”.
(MON)