Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Spotkania z Książką Biograficzną. Chłopki. Opowieść o naszych babkach

Data publikacji: 04 lutego 2024 r. 18:56
Ostatnia aktualizacja: 05 lutego 2024 r. 14:24
Spotkania z Książką Biograficzną. Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Joanna Kuciel-Frydryszak na spotkaniu z czytelnikami podczas festiwalu „Góry Literatury" w lipcu 2023 r. Fot. Wikipedia, licencja CCA-SA 4.0 International  

Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką głośnej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” odbędzie się w Bibliotece Pedagogicznej Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie przy ul. Sowińskiego 68. Wstęp wolny.

Wydarzenie odbędzie się 6 lutego o godz. 17 w ramach cyklu „Spotkania z Książką Biograficzną”. Książka „Chłopki” wydana w 2023 r. przez wydawnictwo Marginesy, zyskała już dużą popularność. - Pisarka oddaje w niej głos wiejskim kobietom, stawiając je na pierwszym planie historycznej sceny – podkreśla dr Katarzyna Rembacka, organizatorka i prowadząca spotkanie. - Ta mocna, głęboko dotykająca opowieść pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

Tak zarysowane kobiece losy skłaniają do rozmowy, w której obok autorki Joanny Kuciel-Frydryszak udział weźmie także prof. Agnieszka Szudarek z Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zdaniem dr Katarzyny Rembackiej książka ta rzuca światło na przestrzenie dotąd ukryte, dokonuje reinterpretacji dotychczasowych ustaleń i prowokuje do dyskusji.

Podczas spotkania podjęte zostaną zagadnienia odnoszące się do sytuacji społecznej i politycznej mieszkańców polskiej wsi w okresie międzywojennym. Poruszone będą kwestie dotyczące systemów edukacji i opieki zdrowotnej oraz tego, na ile uwzględniały one potrzeby oraz możliwości wiejskich kobiet. Padną pytania o to, czy państwo reagowało na skrajne ubóstwo, czy przemoc w chłopskich rodzinach?

Spotkanie jest otwarte i adresowane do nauczycieli oraz osób zainteresowanych tematem. Na powiązane z nim seminarium należy się zapisać drogą internetową przez stronę ZCDN. Prowadzący i uczestnicy seminarium zastanowią się, czy „opowieści o naszych babkach” można włączyć do szkolnej narracji historycznej oraz wykorzystania tych historii podczas analizy określonych zjawisk i procesów historycznych.

ZCDN organizuje wydarzenie wraz z Instytutem Historycznym US.

(el)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Moja to mieszczanka.
2024-02-04 21:01:03
.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA