Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na dyskusję wokół książki „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”. Gośćmi Katarzyny Rembackiej będą: współautorka pracy Sylwia Chutnik oraz historyk, Radosław Ptaszyński. Wydarzenie organizowane jest w ramach „Spotkań z Książką Biograficzną”.
23 kwietnia br., z okazji Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim, ZCDN gościć będzie dr Sylwię Chutnik, pisarkę, publicystkę, działaczkę społeczną i promotorkę literatury. W 2023 roku Sylwia Chutnik, we współpracy z Moniką Sznajderman, zredagowała książkę „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” (wydawnictwo Czarne/POLIN 2023), o której dyskutować będą dr Katarzyna Rembacka, prof. Radosław Ptaszyński i wspomniana S. Chutnik. Tak o publikacji piszą organizatorzy spotkania: – Jest ona pretekstem do dyskusji o tych, o których nie snuto dotąd opowieści. Bohaterkami tej książki są bowiem dziewczyny i kobiety znane do tej pory tylko z imienia, z pojedynczych wzmianek w tekstach źródłowych, jako towarzyszki walki swoich kolegów.
Natomiast jej redaktorki podają: – Wydaje się szczególnie ważne, aby kobiety dotychczas pomijane w oficjalnej narracji bądź „zgubione w pamięci” wreszcie odzyskały miejsce w historii.
Spotkanie będzie okazją do rozmowy na temat Zagłady, warunków życia w getcie warszawskim, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji i roli kobiet. – Na ile rola, jaką odegrały, funkcjonuje w świadomości społecznej oraz narracji historycznej? Czy ich herstorie odnajdą swoje miejsce w edukacji szkolnej? – pytają organizatorzy.
Książka „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” chce przywrócić imiona kobiet, których wkład w historię i przebieg powstania w getcie warszawskim jest nieoceniony. Z jakichś powodów jednak, zarówno relacje pisane z perspektywy mężczyzn, jak i oficjalna historiografia, milczą na ich temat.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie ZCDN 23 kwietnia (wtorek) o godzinie 17.
Partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
(aj)