Trwa Zachodniopomorska Wiosna Poezji. W środę (24 kwietnia) na spotkanie autorskie przyjeżdża do Szczecina Adam Zagajewski, jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich. Rozmowę z nim w Książnicy Pomorskiej poprowadzi prof. Andrzej Skrendo.
Na spotkanie, która odbędzie się w Sali im. Zbigniewa Herberta (godz. 17), zapraszają: Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji Lider, Oddział Szczeciński Związku Literatów Polskich i Książnica Pomorska.
Adam Zagajewski, rodzinnie mocno związany ze Lwowem, mieszka w Krakowie, dwadzieścia lat mieszkał w Paryżu. Jest jednym z twórców ruchu Nowej Fali, który w połowie lat siedemdziesiątych zasadniczo odmienił wizerunek współczesnej polskiej poezji i którego legenda trwa do dziś. Wspólnie z Julianem Kornhauserem współtworzył krakowską grupę Teraz. W 1974 roku wspólnie ogłosili zbiór esejów krytycznych – głośną książkę-manifest „Świat nieprzedstawiony”.
Jest laureatem najpoważniejszych światowych nagród literackich. Bywa wymieniany wśród pretendentów do literackiego Nobla. Wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim i na uniwersytetach amerykańskich w Chicago i Houston.
Opublikował m.in. tomy wierszy: „Komunikat, „Sklepy mięsne”, „List. Oda do wielości”, „Jechać do Lwowa”, „Ziemia ognista”, „Powrót”, „Lotnisko w Amsterdamie”, książki beletrystyczne: „Ciepło, zimno”, „Słuch absolutny”, zbiory esejów: „Świat nie przedstawiony”, „Drugi oddech”, „Solidarność i samotność”, „W cudzym pięknie”, „Obrona żarliwości”, „Poeta rozmawia z filozofem”, „Lekka przesada”, „Poezja dla początkujących”.
W 1975 roku był jednym z sygnatariuszy tzw. Listu 59, w którym polscy intelektualiści protestowali przeciwko zmianom w Konstytucji PRL; chodziło zwłaszcza o wpisanie do niej kierowniczej roli PZPR i sojuszu z ZSRR. Współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych. Objęty był cenzorskim zakazem druku. Publikował wówczas w czasopismach emigracyjnych, głównie paryskich, w Kulturze” i „Zeszytach Literackich”, których był redaktorem.
(b.t.)
Fot. archwium