W Szczecinie trwa II Zachodniopomorski Festiwal Kultury Buddyjskiej. Potrwa do 3 czerwca. Odbywa się w różnych przestrzeniach miasta. Serie wydarzeń, w tym wystawę sztuki buddyjskiej oraz wykład na temat relacji buddyzmu i współczesności, przygotowało też Muzeum Narodowe.
II Zachodniopomorski Festiwal Kultury Buddyjskiej w Szczecinie propaguje kulturę buddyzmu tybetańskiego. Podczas festiwalu odbyła się m.in. konferencja naukowa omawiająca problem umysłu z perspektywy współczesnej nauki i buddyzmu. Uczestnicy posłuchali też wykładów o światopoglądzie buddyjskim oraz metodach pracy z umysłem. Ponadto można podziwiać unikalną sztukę buddyjską i poznać drogę, jaką odbył buddyzm ze Wschodu na Zachód. Festiwal to także okazja do odwiedzenia ośrodka Buddyzmu Diamentowej Drogi oraz uczestnictwa w medytacji.
Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi będzie wykład „Buddyzm we współczesnym świecie”, który wygłosi nauczyciel buddyzmu Danas Kazlauskas. Odbędzie się on w sobotę 27 maja 2023 roku o godzinie 15 w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Danas Kazlauskas jest uczniem Lamy Ole Nydahla. Z wykształcenia jest informatykiem. W 1997 roku przyjął buddyjskie schronienie. Naucza w ośrodkach Buddyzmu Diamentowej Drogi od 2007 r.
Jednocześnie, w tym samym gmachu trwa wystawa poświęcona sztuce buddyjskiej zatytułowana „Bogactwo umysłu”. Wystawa prezentuje sztukę pochodzącą przede wszystkim z Nepalu i Chin. Wśród artefaktów znajdują się wykonane z metalu i drewna posągi oraz malowane wizerunki Buddy (tybetańskie „tanki”). Jak podają organizatorzy, ekspozycję zaaranżowano na wzór drzewa schronienia, które w buddyzmie tybetańskim symbolizuje oświecenie poprzez bogactwo stanów umysłu. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. przedstawienia Buddy reprezentującego oświecony stan umysłu, Dharmy czyli nauk buddyjskich, oraz Sangi, czyli wspólnoty praktykujących. Goście zapoznają się też z procesem wypełniania posągów, podczas którego artystyczne obiekty stają się żywą reprezentacją Buddów. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz z zasobów osób prywatnych. Wystawę można oglądać od 17 maja do 4 czerwca w sali konferencyjnej gmachu MNS na Wałach Chrobrego.
(aj)