W poniedziałek 20 lutego w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na szczecińskiej Łasztowni odbędzie się kolejna – 26. już – prelekcja Ludmiły Kopycińskiej z cyklu „Historia polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego”. Tym razem tematem będzie port Gdynia, który obchodził niedawno swoje stulecie. Początek spotkania o godz. 18. Będzie ono dostępne również w trybie online.
– Datą uznawaną za formalny początek portu Gdynia jest 23 września 1922, kiedy to Sejm uchwalił ustawę, której art. 1 stwierdzał: „Upoważnia się Rząd do poczynienia niezbędnych zarządzeń celem wykonania budowy portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu, jako portu użyteczności publicznej” – przypomina Ludmiła Kopycińska, miejski przewodnik. – Głównym projektantem i budowniczym portu został inż. Tadeusz Wenda. Jaką rolę odegrali admirał Kazimierz Porębski i minister Eugeniusz Kwiatkowski w powstaniu początkowo Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków, a następnie portu handlowego, polskiego okna na świat w okresie międzywojennym, jak układały się dzieje portu gdyńskiego na przestrzeni 100-lecia – o tym wszystkim będę starała się opowiedzieć podczas poniedziałkowej prelekcji.
Prelegentka jest pasjonatką historii Szczecina oraz polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego. Przez 35 lat pracowała w szczecińskim porcie. To bardzo ważny okres w jej życiu, dlatego od dawna mówi: „port jest mój i nikt mi go nie odbierze”.
(K)