W minioną niedzielę (23 czerwca) uczestnicy IV spotkania z dawną modą Pomorza zaprezentowali się w strojach nawiązujących do epoki brązu. Wydarzenie miało miejsce na Grabowie, w Domu Grotha - najstarszym drewnianym domu w Szczecinie.
Regularne spotkania promujące historię mody odbywają się pod nazwą „Pomorskie Panie”. Organizatorki - znane w Szczecinie animatorki kultury i artystki - prezentują stylizacje nawiązujące do dawnych czasów, często także wcielają się w wybrane postacie historyczne - najczęściej zasłużone dla historii Szczecina i regionu kobiety. Tym razem jednak, w związku ze Światowymi Dniami Archeologii, uczestnicy nawiązali do stylistyki epoki brązu. Nie zabrakło opowieści o kulturach zamieszkujących Pomorze - rys historyczny zaprezentowała Karolina Gołębiowska, organizatorka i właścicielka Domu Grotha. Małgorzata Zakrzewska (Facebook: „Z modą przez wieki”) skupiła się na znaczeniu lnu i bawełny jako podstawowych materiałach wykorzystywanych w tamtych czasach. Natomiast Olga Dąbkiewicz na modzie damskiej i męskiej w kulturze starożytnego Egiptu oraz na obszarze kultury minojskiej. Zaprezentowane przez uczestniczki stroje, sposoby ich konserwacji i przechowywania omówiła Agnieszka Roguska. Stroje, które mieli na sobie uczestnicy spotkania, uszyła Anna Zielińska, a repliki biżuterii z epoki brązu wykonał Mirosław Engel.
Wydarzeniu towarzyszył wernisaż prac malarskich i rysunkowych inspirowanych epoką brązu na Pomorzu. Ich autorami są przede wszystkim młodzi absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, a powstały one na X Ogólnopolskim Plenerze Malarskim „Pomerania Genius Loci” w Pałacu Grąbkowo. Organizatorką pleneru była Karolina Maria Gołębiowska, której prace również można była zobaczyć podczas spotkania z modą Pomorza. ©℗
(aj)