Poniedziałek, 25 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Światowa premiera oratorium! Koncert w kościele przy Bogurodzicy w Szczecinie

Data publikacji: 09 października 2021 r. 07:00
Ostatnia aktualizacja: 09 października 2021 r. 07:00
Światowa premiera oratorium! Koncert w kościele przy Bogurodzicy w Szczecinie
Fot. Klaudia Nowak  

"Alius Angelus" to tytuł oratorium Janusza Stalmierskiego na chór mieszany, orkiestrę oraz baryton solo. Światowa premiera tego dzieła odbędzie się w sobotę (9 października) o godz. 11.30 w Bazylice pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie (przy ul. Bogurodzicy). Wystąpią: Chór Akademii Morskiej w Szczecinie, Orkiestra Camerata Stargard oraz Bartłomiej Misiuda (baryton). Całość zabrzmi pod batutą Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

Kompozycja został zamówiona w 2014 roku przez ks. prałata dr. Aleksandra Ziejewskiego, proboszcza i kustosza Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, napisana na uroczystości beatyfikacyjne Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Tekst został zaczerpnięty z Pisma Świętego (Apokalipsa św. Jana, Ewangelia wg św. Łukasza).

- Wybrane teksty odnoszą się do pewnej, wysublimowanej przestrzeni duchowej, która stała się bezpośrednim impulsem dla moich twórczych poszukiwań. To dla tej przestrzeni próbowałem znaleźć właściwy świat dźwięków i barw. Chciałem, żeby ta niezwykła ekspresja owej wielowymiarowej tajemnicy, która kryje się na kartach Apokalipsy, mogła być transformowana na uniwersalny język muzyki, na język dźwiękowy o możliwie przejrzystych i prostych strukturach, gdzie ruch będzie współistniał ze statyką, gdzie mogą na przemian falować liryka i dramatyczna energia, gdzie kontrast zostanie uzupełniony ewolucyjnością, gdzie treść będzie równoważyć formę - opowiada kompozytor, Janusz Stalmierski. - Można powiedzieć, że w sferze idei "Alius Angelus" jest pieśnią o wierze w dobrego człowieka, jest także pieśnią o nadziei na lepszy świat i wreszcie, niekończącą się pieśnią miłości, która może wznieść nas ponad ból i cierpienie. Ta muzyka jest wyrazem mojego głębokiego szacunku dla człowieka i jego dzieła, dla tajemnicy życia spełnionego, dla bycia w pełni.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA