Trzy wiersze, ukończone 16 lat i zamiłowanie do metafory – to jedyne warunki uczestniczenia w corocznym celebrowaniu poezji. Jeszcze do 22 kwietnia można zgłosić się do Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę”.
Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie nieprzerwanie od ośmiu lat zaprasza twórców poezji do swojego konkursu. Zgodnie z regulaminem, autor zgłasza trzy swoje wiersze. Temat utworu nie jest głównym jego walorem, najistotniejsze jest przekazanie swoich myśli, refleksji czy spostrzeżeń, posługując się jednym z najbardziej wyrazistych środków ekspresji językowej – metaforą, inaczej przenośnią. Każdy wiersz może być zbudowany z maksymalnie 23 wersów. Utwór nie może być, do czasu ogłoszenia wyników, publikowany w całości lub we fragmentach oraz nie może być nagrodzony w innych konkursach. Organizator, nadążając za postępem technologicznym, podkreśla, że wiersze nie mogą być napisane przez sztuczną inteligencję lub też z jej udziałem.
Autor nie musi być doświadczonym poetą, nie musi być zrzeszony w organizacji literackiej, ale musi posługiwać się językiem polskim. Organizator bardzo to zaznacza, gdyż konkurs ma charakter międzynarodowy. Siedem dotychczasowych edycji konkursu przebiegało pod hasłem ogólnopolskiego wydarzenia. Na konkurs zgłaszali się twórcy z Polski, ale także z: Nieniec, Danii, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Anglii czy Szwecji. Dlatego w 2023 roku zdecydowano o nadaniu mu rangi międzynarodowego.
By zostać zakwalifikowanym do udziału, nie wystarczy samo przesłanie wierszy. Twórca jest zobligowany dostarczyć zgodę na publikację oraz kwestionariusz RODO. Szczegółowy opis zasad organizacyjnych znajduje się w regulaminie, który jest dostępny na stronie www.zlpszczecin.pl w zakładce IX Międzynarodowy Konkurs Poetycki im. Józefa Bursewicza „O Złotą Metaforę”.
Czasu jest już niewiele – 22 kwietnia mija termin zgłoszenia, więc warto podjąć wyzwanie, bo i nagroda jest nietuzinkowa – STATUETKA „ZŁOTA METAFORA”, a wiersze nagrodzone, wyróżnione i zauważone znajdą się w wydawnictwie pokonkursowym – ALMANACHU.
Danuta SEPUCO