Zbliża się kolejna 14. już odsłona międzynarodowego festiwalu muzycznego - Sacrum Non Profanum, który potrwa od 9 do 18 sierpnia. Tegoroczna impreza poświęcona będzie twórczości znakomitego pianisty, kompozytora i męża stanu – Ignacego Jana Paderewskiego. Artystyczne wydarzenia odbędą się w Szczecinie, Berlinie i Trzęsaczu.
- W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, więc nic dziwnego, że organizatorzy, kierując się motywami patriotycznymi, chcą przybliżyć dokonania Ignacego Paderewskiego - mówił na wczorajszej konferencji zapowiadającej festiwal Krzysztof Soska, zastępca prezydenta miasta. - Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny w Szczecinie odbędą się muzyczne wydarzenia na najwyższym poziomie, a miasto może współuczestniczyć w projekcie.
Specjalnie na tę okazję ze Stanów Zjednoczonych przylecą do naszego miasta wybitni światowi muzycy - A. Makowicz (pianista) i K. Medyna (saksofonista) by oddać hołd cenionemu i lubianemu również za oceanem polskiemu kompozytorowi.
- Zapewne publiczność gorąco też przyjmie znakomitego ukraińskiego dyrygenta Volodymira Syvokhipa, któremu w ubiegłym roku podziękowano za występ w filharmonii owacjami na stojąco - przypomniał Bohdan Boguszewski, dyrektor artystyczny festiwalu.
Sacrum Non Profanum rozpocznie się od filmowego seansu. Już 9 sierpnia (czwartek) o godz. 17 w szczecińskim "Kinie Pionier" zostanie wyświetlony dokument Wiesława Dąbrowskiego zatytułowany „Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy”. Po filmie zaplanowano konferencję naukową nt. dorobku polskiego kompozytora, z udziałem Józefa Kańskiego, dziennikarza piszącego nieprzerwanie w prasie polskiej i zagranicznej od sześćdziesięciu pięciu lat.
Szczecińscy melomani będą mieli okazję usłyszeć monumentalną "Symfonię h-moll op. 24 Polonia1", która zostanie wykonana po raz pierwszy w naszym województwie. Zaprezentuje ją znana Orkiestra Narodowa Filharmonii we Lwowie pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego. Koncert odbędzie się 13 sierpnia o godz. 20 w Bazylice archikatedralnej św. Jakuba.
Szczegółowe informacje o festiwalu: www.sacrumnonprofanum.eu
(KK)
Na zdjęciu: Na konferencji pokazano partyturę słynnej "Symfonii h-moll op. 24 Polonia1", którą Paderewski zaczął pisać w 1903 roku.
Fot. Ryszard Pakieser