Szczecińscy naukowcy, poeci oraz studenci rozmawiali o sztucznej inteligencji i poezji. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Poezji.
Sala Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego przy al. Piastów w była wypełniona po brzegi. W konferencji, zorganizowanej w środę 20 marca, wzięli udział pracownicy oraz studenci Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz członkowie szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich.
Seminarium było poświęcone wpływowi sztucznej inteligencji na twórczość poetycką.
- Nie było to pierwsze spotkanie na Uniwersytecie Szczecińskim dotyczące sztucznej inteligencji, ale pierwsze poświęcone jej wpływowi na kulturę i literaturę. Instytut Literatury i Nowych Mediów jest doskonałą przestrzenią do podejmowania tego rodzaju tematyki – podkreśla dr hab. Piotr Krupiński, prof. US, dyrektor ILiNM. – Nawet jeśli spotkanie skończyło się większą liczbą znaków zapytania niż kropek nad i, cel został osiągnięty.
W pierwszej części dr Joanna Krenz z UAM mówiła o sztucznej inteligencji w krajobrazie chińskiej kultury poetyckiej. Następnie dr inż. Joanna Kołodziejczyk (ZUT) przedstawiła różnorodne narzędzia AI, które mogą być wykorzystywane w twórczości artystycznej. Prof. Piotr Michałowski zamknął pierwszą część obrad krytycznymi uwagami na temat postrzegania sztucznej inteligencji jako poety.
W drugiej części swój projekt łączenia poezji napisanej przez sztuczną inteligencję z twórczością poetów zaprezentowali przedstawiciele ZLP, Leszek Dembek i Małgorzata Hrycaj. W części trzeciej studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz filologii polskiej z Koła Naukowego Horyzonty Krytyki – Maksymilian Barski, Gabriela Raczkowska i Gabriela Szejba – tłumaczyli jak interpretować poezję stworzoną przez AI.
Roksana Papużyńska