Sobota, 23 listopada 2024 r.  .
REKLAMA

Tak jeden z najbardziej znanych urbanistów budował Szczecin. Finisaż wystawy

Data publikacji: 25 kwietnia 2023 r. 09:22
Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2023 r. 11:22
Tak jeden z najbardziej znanych urbanistów budował Szczecin. Finisaż wystawy
Fot. Mirosław Winconek (arch.)  

We wtorek (25 kwietnia) o g. 18 w Willi Lentza rozpocznie się finisaż wystawy zatytułowanej "Dziedzictwo architektoniczne Szczecina 1.0 - Wille Łękna". Podczas wydarzenia będzie można ostatni raz zwiedzić ekspozycję w towarzystwie dr hab. Pawła Guta – opiekuna merytorycznego ekspozycji. Wstęp wolny. 

Dzielnica Łękno, założona na początku lat siedemdziesiątych XIX wieku, stanowić miała siedlisko luksusowych pałaców i willi (w tym Willi Lentza), położonych w zielonym, parkowym otoczeniu. Nazwano ją wówczas Westend i już samą nazwą miała nawiązywać do pierwowzoru bogatych londyńskich i berlińskich dzielnic.

Pierwsze projekty takiego osiedla w Szczecinie wykonał w latach sześćdziesiątych XIX wieku James Hobrecht, pełniący w latach 1862-1869 funkcję miejskiego radcy budowlanego stolicy Pomorza, który w roku 1869 otrzymał podobną posadę w Berlinie. Zasłynął jako jeden z najbardziej znanych urbanistów przestrzeni miejskich ostatniej ćwierci XIX wieku na świecie. Jego plany przejął szczeciński przedsiębiorca Johannes Quistorp.

Początkowo budowano wille drewniane (m.in. dzisiejszy budynek z restauracją Sorrento), gdyż część nowo założonego osiedla znajdowała się na przedpolu twierdzy szczecińskiej, a obszar ten podlegał rygorystycznym przepisom budowlanym. Decyzja o likwidacji twierdzy w 1873 roku umożliwiła budowę murowanych obiektów. Przez kolejne 50 lat – w ciągu dzisiejszych ulic Wojska Polskiego, Monte Cassino, Piotra Skargi, Królowej Korony Polskiej, Felczaka – powstało kilkadziesiąt rezydencji i domów w różnych formach architektonicznych. Były to wille w stylu toskańskim, klasycystycznym, neorenesansowym, neobarokowym, czy przypominające swym wyglądem średniowieczne zamki. W początkach XX wieku powstawały wille projektowane w konwencji Werkbundu i modernizmu.

Intencją wystawy jest przybliżenie dziejów szczecińskiego Westendu, ukazanie różnorodności architektonicznej dzielnicy – jej kolorytu zabudowy otaczającej mieszczańskie rezydencje (m.in.: oranżerie, altany ogrodowe, szklarnie, budynki gospodarcze, stajnie, wozownie i garaże) – a także prezentacja zmian funkcji części obiektów, z mieszkalnych na cele użyteczności publicznej (biura, szpital).

Podczas wydarzenia odbędzie się również premiera wydawnictwa "Dziedzictwo Architektoniczne Szczecina 1.1 – Wille Łękna". Można je zakupić w kasie Willi Lentza.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Hańba Szczecina
2023-04-27 11:47:15
( jedna z wielu) to ten moloch po TV zrenowowany a nie wyburzony. Postawiony przez komunistycznych troglodytów w TYM MIEJSCU. Wśród przepięknej, historycznej, bogatej dzielnicy pięknych willi-pałacyków. To wnuki tej komunistycznej zgrai będą z niego ciągnąć szmal.
Tytus
2023-04-25 13:48:40
A później przyszedł tow. też niby urbanista i narobił zniszczeń takich, że niektóre fragmenty miasta do dziś nie mogą się pozbierać.
Potworna pazerność.
2023-04-25 12:52:40
Pazerny potwór - to obskurny wieżowiec po TV właśnie w luksusowej , willowej dzielnicy. Zreanimowany strup.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA