Przez całą niedzielę trwał w Szczecinie Festiwal „40 i 4”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Port Szczecin w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Zaczął się warsztatami plastycznymi dla dzieci w Szczecińskim Inkubatorze Kultury i dyskusją w Zamku Książąt Pomorskich, zatytułowaną „Budując tożsamość”, w której uczestniczyli Ewa Budziach, Inga Iwasiów, Agnieszka Gładzik i Radosław Skrycki, a którą prowadziła Małgorzata Frymus.
O zmierzchu przed kaplicą główną na Cmentarzu Centralnym zaczęło się plenerowe nastrojowe widowisko według II części „Dziadów” Adama Mickiewicza, wyreżyserowane przez Mirosławę Piaskowską-Majzel, polonistkę z I LO w Szczecinie, autorkę tomików wierszy. Postacie dramatu stworzyli szczecinianie w wieku od lat 10 do 85: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 56 i I Liceum Ogólnokształcącego, nauczyciele, absolwenci I LO, studenci, aktorzy, pracownicy różnych firm. Współgrały z nimi postacie chóru oraz grupy instrumentalistów głównie ze szkół muzycznych w Szczecinie, a także Myśliborzu, oraz Zespół Bloco Pomerania. W widowisku wystąpiła również Irena Jun, wybitna aktorka i reżyserka, znana z realizacji dramatów romantycznym, w tym II części „Dziadów”.
Festiwal zakończył późnym wieczorem Szczeciński Salon Poezji w Teatrze Kana.
Głównym tematem festiwalu była tożsamość. W programie do II części „Dziadów” Mirosława Piaskowska-Majzel napisała: „Czy potrafimy zdefiniować pojęcie tożsamości? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jaką tożsamość może mieć wartość? A przede wszystkim, jak ją budować w warunkach, jakie sobie stworzyliśmy?”.
(b)
Fot. i film: (k)