Na spotkanie z twórcą oraz na odsłonę fotoinstalacji poświęconej twórczości Zbigniewa Wróblewskiego zaprasza dziś, we wtorek 14 listopada, Obiekt Kreatywny JADWIGA mieszczący się przy ul. bł. Królowej Jadwigi 2 w Szczecinie.
Tytułowa witryna jest zarówno miejscem eksponowania oraz jednocześnie nazwą galerii, w której wystawiane są cyklicznie dokonania twórcze artystów związanych z Obiektem Kreatywnym JADWIGA.
- Zbigniew Wróblewski, to wybitny szczeciński fotografik dokumentujący kilka dekad życia społeczno-kulturalnego miasta Szczecin - mówi Rafał Bajena zarządzający Obiektem Kreatywnym „Jadwiga”. – W witrynie będzie można zobaczyć fotoinstalację nawiązującą do różnego rodzaju miejsc, takich jak np. Ściana Płaczu.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie również wolna dyskusja dotycząca historii sztuki w przestrzeni publicznej Szczecina. Uzupełnieniem spotkania będzie także krótki nocny plener fotograficzny pod kierunkiem autora.
- Nauczcie się patrzeć fotograficznie, zauważać światło i wykorzystywać je do robienia pięknych zdjęć, bo fotografia to światło! – mówi Zbigniew Wróblewski.
Zbigniew Wróblewski jest absolwentem Studium Fotografii i Filmu COMUK. Specjalizuje się w fotografii reportażowej i dokumentalnej, w fotografowaniu obiektów architektonicznych - uprawia też tzw. „fotografię otworkową”. Jest twórcą wielu filmów eksperymentalnych na taśmie 16 mm, nagradzanych na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą.
Swoje prace fotograficzne wystawiał w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech Zachodnich i NRD, Francji, Wielkiej Brytanii i Sri Lance. W latach 1968-1977 był prezesem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jako instruktor fotografii od wielu lat prowadzi szkolenia i kursy fotograficzne. Ponad dekadę był kuratorem Galerii Fotograficznej FOTART przy Zespole Szkół Artystycznych TOP-ART. Posiada odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”. Został odznaczony Srebrnym Medalem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotograficznej”.
Prace Zbigniewa Wróblewskiego można znaleźć w wielu wydawnictwach książkowych i prasowych. Na łamach „Kuriera Szczecińskiego” korzystamy również bardzo często z jego dorobku, publikując unikalne zdjęcia z lat 50. i 60. XX wieku.
Otwarcie wystawy już we wtorek 14 listopada o godz. 18.10. ©℗
Krzysztof ŻURAWSKI