Maszyna do pisania jest uznawana za jedno z urządzeń, które zmieniło życie zawodowe i codziennie wielu osób na przełomie XIX i XX wieku. Jak doszło do jej wynalezienia? Jak zmieniała się przez 100 lat towarzyszenia ludziom w biurach i mieszkaniach? Co spowodowało, że stała się narzędziem pracy głównie kobiet? Jakie cechy musiała mieć wzorowa sekretarka lat 30. XX wieku?
Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej w Szczecinie w sobotę 27 kwietnia zaprasza na wykład o historii pisania na maszynach, połączony z prezentacją urządzeń z kolekcji muzeum, których nie eksponuje na co dzień. Omówione zostaną też niektóre eksponaty prezentowane na wystawie stałej „Maszyneria Fajbusiewicza”.
Sam tytuł wykładu „Więcej niż sekretarka” odnosi się do romantycznej amerykańskiej komedii, która, podobnie jak przedwojenne polskie filmy, pokazywała świat maszynistek nieco od kulis i w krzywym zwierciadle. Te i podobne wątki kulturowe również zagoszczą podczas spotkania.
Wykład w cyklu „Technicznie o wszystkim” poprowadzi Sabina Wacławczyk, kuratorka wystawy stałej „Maszyneria Fajbusiewicza”. Początek godz. 16. Bilety do nabycia w kasie lub przez internet.
(K)