W szczecińskim Muzeum Narodowym odbyła się w środę uroczystość podsumowująca dwa trudne, ale też bardzo ciekawe i twórcze konkursy: na projekt gazety codziennej - „Antyczni herosi starożytnych Grecji i Rzymu” - oraz wiedzy o kulturze świata antycznego, w ramach projektu edukacyjnego „Akademia Antyczna". Laureatom i ich nauczycielom gratulujemy!
W pierwszym z konkursów wygrał zespół redakcyjny „Głosu Olimpu" ze Szkoły Podstawowej w Dobrej (opiekun: Agata Kostencko), w składzie: Alicja Talioczko, Antonina Campolo, Marcel Milczarek, Iga Jankowiak, Emilia jankowska, Dominika Klimiuk, Maja Techner, Jakub Kołodziejczyk. Drugie miejsce, za gazetę pn. „Herospolis", jurorzy przyznali uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Stargardzie (opiekunowie: Monika Buława, Joanna Miłoszewska-Świerszcz). Oto oni: Hanna Grzybowska, Hanna Jaruzel, Julia Tyrajska, Gabriela Skibińska, Hubert Jaruzel, Mikołaj Maksymowicz, Kondrat Sokoliński.
Trzecie miejsce, za gazetę o nazwie „Płótno i papirus – gazeta codzienna herosów”, otrzymał zespół redakcyjny - Kamila Jasek, Natalia Kubis, Laura Hyży - ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfinie (opiekun: Magdalena Wasilewska), z kolei wyróżnienia: młodzi dziennikarze ze Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi im. L. Teligii w Pyrzycach (Zuzanna Bornik, Malwina Cieplucha, Kaja Giergiel, opiekun: Anna Paprocka) i Publicznej Szkoły Podstawowej na Bezrzeczu (Oliwia Matusiak, Aleksandra Szewczuk, opiekun: Jolanta Beker).
W konkursie wiedzy o kulturze świata antycznego pierwsze miejsce zajął Kacper Porada z Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie, drugie - Zofia Kopyto z Gimnazjum nr 14 w Szczecinie, trzecie - Hanna Kryk z Gimnazjum nr 14 w Szczecinie, a wyróżnienia otrzymali: Matylda Wernicka z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, Iga Małachowska z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, Maja Buriak z Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie, Maksymilian Ostapiak Liceum Ogólnokształcące w Szczecińskiej Szkole Florystycznej w Szczecinie.
„Akademia Antyczna" to program edukacyjny realizowany przez dział edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie we współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o kulturze antycznej oraz popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna. W ramach programu odbywają się cyklicznie wykłady wybitnych znawców z ośrodków akademickich w Polsce. Akademia Antyczna to także konkursy interdyscyplinarne, adresowane do młodzieży. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań i zdobywanie dodatkowej wiedzy humanistycznej przez uczniów. ©℗
(MON)
Fot. Ryszard Pakieser