Od otwarcia zmodernizowanego Teatru Letniego w Szczecinie minęły już prawie dwa lata. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Jednorazowo może pomieścić prawie trzy tysiące gości.
Przez swoją architekturę stał się bardzo rozpoznawalny nie tylko w mieście, ale także w całym kraju. Teatr Letni przebudowała firma Adamietz Sp. z o.o. według projektu biura architektonicznego Flanagan Lawrence z Londynu. Koszt całej inwestycji wynosił ponad 33 mln zł brutto. Kompleksową przebudowę rozpoczęto w czerwcu 2020 roku. Dokonano szeregu zmian, w ramach których obiekt zadaszono.
Całością obiektów na terenie Teatru Letniego zarządza Szczecińska Agencja Artystyczna. Obecnie, zanim w pełni ruszy sezon, trwają prace mające na celu konserwację Amfiteatru. Sprawdzany jest również dach. Przy okazji odbywa się jego mycie.
- Powierzchnia dachu wynosi 4253 metrów kwadratowych i został on w całości umyty – mówi Marcin Adamczyk, zastępca kierownika ds. produkcji Szczecińskiej Agencji Artystycznej. - Oprócz dachu umyte też zostały jego filary oraz rynna. Usługę wykonywała specjalistyczna firma zewnętrzna z uprawnieniami alpinistycznymi.
Od momentu oddania obiektu do użytku, było to trzecie gruntowne mycie - pierwsze, jeszcze przed przekazaniem, zrobił wykonawca. Dach wymaga przynajmniej jednego mycia w roku.
Amfiteatr od samego początku, jeszcze w czasach przed przebudową, pełnił rolę miejsca, gdzie odbywały się wydarzenia ważne dla miasta i regionu. Wśród nich m.in. w roku 1962 przegląd zespołów big-beatowych w ramach Festiwalu Młodych Talentów. Obecnie teatr nosi imię Heleny Majdaniec – szczecińskiej gwiazdy ery bigbitu, nazywanej „królową twista”. Na terenie Amfiteatru stoi jej pomnik. Autorką rzeźby jest Dorota Dziekiewicz-Pilich. ©℗
Krzysztof ŻURAWSKI