W niedzielę rozpoczyna się XIII edycja Festiwalu na Gotyckim Szlaku, który łączy koncerty muzyki dawnej, opowieści ekspertów i pasjonatów o historii naszego regionu oraz pikniki z regionalną żywnością. Start: godzina 19:30, kościół pw. św. Jana Ewangelisty XX Pallotynów przy ul. św. Ducha 4. Kolejne występy zaplanowano w Wełtyniu i Wolinie.
- To festiwal wędrowny, ponieważ każda tak historyczna wędrówka, podczas której mieszkaniec czy turysta będzie mógł zapoznać się z historią naszych najpiękniejszych miejsc, będzie potem zakończona koncertem - chwaliła imprezę wicemarszałek Pomorza Zachodniego Anna Bańkowska podczas konferencji poświęconej festiwalowi. - Będziemy mogli łączyć wszystkie zmysły, chłonąć zarówno historię naszego miejsca, jak i sztukę.
Urszula Stawicka, prezes Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, organizatora festiwalu, zwróciła uwagę na to, że restrykcje koronawirusowe sprawiły, że impreza rok temu była dostępna dla widzów tylko w formie nagranych na video koncertów. A dla artystów nie ma nic ważniejszego niż kontakt z publicznością na żywo.
- Przyjechaliśmy z daleka. Ja jestem ze Lwowa, Paweł Osuchowski jest urodzony w Poznaniu, ale wychowany w Krakowie - mówiła U. Stawicka. - Co nas zachwyciło na Pomorzu Zachodnim, to właśnie gotyk, niesamowita architektura gotycka oszałamiająca swoją wielkością. Stąd nasz pomysł sprzed trzynastu lat, żeby jeszcze podkreślić ją muzyką.
Dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Osuchowski poinformował, że występom towarzyszyć będą spotkania z ekspertami. W niedzielę koncert otworzy Michał Dębowski, historyk sztuki i miejski konserwator zabytków. Regionalista Paweł Migdalski będzie miał wystąpienia podczas koncertów w Wełtyniu. W Wolinie o historii tego miejsca opowie Andrzej Janowski, archeolog z Polskiej Akademii Nauk.
- Gdy pojedziemy do Wełtynia, będzie coś nie tylko dla oka i ucha, ale także i coś dla ciała, bo zadba o to ksiądz proboszcz razem z gospodyniami - zapowiedział P. Osuchowski. - To nasza tradycja. Obok wycieczek zawsze są pikniki, kiermasze, nie ma tak, że człowiek tylko biega z wywieszonym językiem, żeby zdążyć na koncert. Można odpocząć, można przysiąść, można zjeść i wypić coś regionalnego.
- Ruch zainteresowania historycznego Pomorzem Zachodnim jest bardzo aktywny. W samym Szczecinie jest masa przewodników. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę, że wszyscy skądś przybyliśmy. To nie jest tak jak w miastach, gdzie tradycję buduje się od pokoleń. To jest dopiero trzecie pokolenie, które coś tworzy. W ludziach cały czas jest ciekawość - dodawała U. Stawicka.
Podczas niedzielnego koncertu Między Niebem a Ziemią zabrzmi muzyka Jerzego Fryderyka Haendla, kantata Il delirio amoroso HWV 99, Concerto Grosso A-Dur Op. 6 oraz Dixit Dominus g-Moll HWV 232. Wykonawcami koncertu będą Aleksandra Hanus, Anna Guz-Rosa i Adriana Bujak-Cyran – sopran, Bartosz Rajpold – kontratenor, zespół Szczecin Vocal Project oraz Orkiestra Famd.pl pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego. Bilety na koncert inauguracyjny kosztują 30 (normalny) i 20 złotych (ulgowy).
Koncerty w Wełtyniu zaplanowano na 13 sierpnia, w Wolinie - na 20 sierpnia.
Partnerami Festiwalu Na Gotyckim Szlaku 2022 są: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Gmina Miasto Szczecin, Powiat Gryfiński, Miasto i Gmina Gryfino oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie.©℗
(as)