W niedzielę o godz. 15.30 na szczecińskiej Łasztowni rozpocznie się koncert „Gramy z Bosmanem”. Na scenie wystąpią Sylwia Grzeszczak, Łąki Łan i Tede – artyści, którzy prezentują zupełnie inne style muzyczne.
– Bosman to lokalny patriota. Jesteśmy w Szczecinie od 170 lat i kochamy to miejsce. Staramy się angażować w sprawy ważne dla lokalnych społeczności i dawać mieszkańcom okazję do spotkań i wspólnego przeżywania emocji. Chcemy też podziękować Szczecinowi i regionowi. Jesteśmy tu dzięki Wam! – mówi Paweł Michalik, menedżer marek regionalnych w Carlsberg Polska.
Koncert jest bezpłatny. W sąsiedztwie sceny znajdzie się duża strefa gastronomiczna. Fani muzyki, którzy odwiedzą stoisko Bosmana, będą mogli nie tylko napić się piwa, ale także wziąć udział w losowaniu wycieczki do Browaru Bosman. Zwiedzanie zaplanowano na wrzesień i październik br.
Browar Bosman działa od ponad 170 lat. Założył go kupiec Julius Albrecht Weidmann. W tamtych czasach browar nie był czymś specjalnym, ponieważ w samym Szczecinie było ich około 40. Pierwszą warkę (piwowarska miara) polskiego już piwa uwarzono w tym browarze w styczniu 1946 r. Natomiast w czasach PRL-u browar kilka razy zmieniał nazwy, a przez ponad czterdzieści lat wyprodukował kilkanaście różnych marek: „Bosmańskie”, „Bałtyckie”, „Kapitańskie”, „Pilzator”.
Browar jest niewątpliwie jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Szczecinie. W jego wnętrzach znajdują się urządzenia i miejsca, które pamiętają czasy założyciela. Należy do nich m.in. historyczna Warzelnia, zbudowana przez Ottona Bohrischa na początku XX w. Na tamte czasy był to jeden z nowocześniejszych obiektów.
Koncert organizowany jest we współpracy z magistratem, ponieważ obie jednostki mają te same cele – chcą integrować lokalną społeczność i uatrakcyjnić życie w mieście. Jak twierdzą organizatorzy, „koncert jest doskonałą okazją, aby do wspólnej zabawy zaprosić mieszkańców i turystów. Każdy znajdzie coś dla siebie – jedni muzyczne wrażenia, a inni na przykład emocje na Diabelskim Młynie na Łasztowni”.
Szczeciński browar jest także organizatorem programu grantowego INICJATYWY, poprzez który dba o region i jego środowisko. Z kolei w ramach strategii zrównoważonego rozwoju, od lat realizuje program redukcji zużycia wody, ograniczania emisji CO2 oraz zmniejszania wpływu opakowań na otoczenie. Koncert także będzie przyjazny środowisku – organizatorzy zrezygnowali z jednorazowych kubeczków na piwo.
(KaNa)
Fot. Karolina Nawrocka